Stĺpček pohľadom muža: Objavovať ženský svet si vyžaduje kus odvahy

Už na začiatku písania mám obavy, kam ma tento článok dovedie. Pred pár rokmi som čítal knihu „Muži sú z Marsu a ženy z Venuše“, ktorú napísal John Gray pri štúdiách svojho vlastného vzťahu s jeho manželkou. Bolo tam skutočne veľa zaujímavostí. Ak ste sa k tejto knižke ešte nedopracovali, vrelo ju odporúčam. Nemôžem ale tvrdiť, že ja alebo autor knihy sme experti na vzťahy, ženy a podobné veci. Ale bolo tam pár múdrosti, ktoré mne osobne vysvetlili rozdiely medzi mužmi a ženami. To ma donútilo zamyslieť sa, ako vás ženy vlastne muži vnímajú.

Prvý vzťah so ženou si vytvoríme pri svojej mame. Mama znamená pre nás ochranu, podporu alebo aj múdrosť. Učí nás všetko od začiatku, oblieka nás a my veríme všetkému, čo povie. Ale to, ako si vás budeme vážiť ako mamu v neskoršom veku záleží aj na otcovi. Ak si otec svoju manželku váži a správa sa k nej slušne, vidíme medzi rodičmi vzájomný rešpekt a lásku budeme nasledovať v tom, čo vidíme doma. Naše vzťahy majú veľký dopad na naše deti, preto si myslím, že neustále zdokonaľovanie sa ako muž hrá veľkú rolu v tom, ako budú vyrastať ďalšie generácie. Samozrejme, prípady slobodných mamičiek sú čoraz častejšie. Slobodná matka musí nahradiť aj otca. Syn, ktorý vidí svoju mamu v úlohe oboch rodičov, určite vyrastie v muža, ktorý pochopí ženy viac a bude sa k nim správať s úctou.

Nasledujú vzťahy na škole, v tábore a podobne, kde sme ešte vlastne len pojašene deti a nevidíme medzi sebou výrazne rozdiely. A najmä vo veku medzi 10-20 nevieme vlastne o ženách nič. Riešime hlavne povrchné veci ako je samozrejme výzor a hlavne to, ako dobre sa vieme s vami zabaviť. V tomto životnom období skôr spoznávame ženy telesne, ale nie hlbšie.

Dostávam sa teda k obdobiu dospelosti, kde si začíname všímať iné charakteristiky a vlastnosti žien. Z osobných skúsenosti viem povedať toľko, že asi najzáhadnejšia pre mňa na ženách je vlastne ich krehkosť, ale zároveň aj sila. Žena sa dokáže toľko trápiť a obetovať pre svoje okolie, či už rodinu, priateľov alebo cudzích ľudí. Môžeme to nazvať materinský cit. Je to niečo, čo žiadny chlap nikdy nepochopí.  Žena dokáže vášnivo a nekompromisne milovať. Preto si zaslúžia náš obrovský obdiv. Ale rovnako tak ako dokáže milovať a obetovať sa, ak jej pohár pretečie, dokáže byť veľmi rázna a chladná. Tieto emocionálne výkyvy sú niečo, čo výrazne odlišuje muža od ženy. Pre tieto vlastnosti sme radi, že vás máme. Naučíte nás už od malička, čo je to láska. V dospelosti nás viete podržať a podporiť. No ako správna matka tiež viete proti našim nerestiam razantne zakročiť. 


Komentáre