Trápi vás vysoký tlak? Tipy, ako zvládnuť zmeny počasia

Extrémne teplé počasia, dlhý pobyt na slnku ale aj veľké teplotné šoky zásadne zaťažujú kardiovaskulárny systém. Môžu spôsobiť stiahnutie ciev, prudké zvýšenie tlaku a dokonca aj srdcovú zástavu. Aj zdraví ľudia počas horúčav často pociťujú únavu, malátnosť alebo tlak na hrudi. Ak máte vyšší tlak či iné ochorenie srdcovo-cievneho systému, buďte v lete veľmi opatrní.

Nezabudnite piť
Pri dehydratácií dochádza k zahusťovaniu krvi a rastie riziko upchatia ciev aj vzniku zrazenín, ktoré môžu viesť k mozgovej príhode alebo pľúcnej embólií. Príjem tekutín si strážte najmä pri pobyte na slnku, pri športe, fyzickej námahe, ale nepreháňajte to. Nadmerným pitím môžete zaťažiť ľadviny aj srdcovo-cievny systém. Najlepšia je čistá voda. Dávajte si pozor na čerstvé ovocné šťavy, ktoré dokážu rozkolísať krvný cukor. Vyvarujte sa tiež nadmernému pitiu kávy, ktorá zvyšuje tlak.

Ľahšie trávenie
K liečbe vysokého krvného tlaku patrí aj úprava jedálníčka. Najmä v lete sa vyhýbajte nadmernému soleniu, nasýteným tukom, prejedaniu a doprajte si dostatok zeleniny, rýb alebo orechov. Skvelá je tiež pohánka.

Vyhýbajte sa teplotným šokom
Koho trápi vysoký tlak, ten by mal obmedziť zvýšenú námahu a dlhý pobyt na slnku. Pozor si však dajte aj na klimatizáciu, respektíve náhle prechody z vychladených miestností do tepla a späť. V interiéru by malo byť o 5 stupňov chladnejšie ako vonku. Zle nastavená klimatizácia zaťažuje nie len cievny systém ale aj srdce, vedie k priberaniu, pretože môže vyvolať falošný pocit hladu.

Poznáte nejaké triky aj vy? Prezraďte nám ich do komentára pod článkom.

Zdroj foto: pixabay.com


Komentáre