5 najhorších vecí, ktorými si ničíte obličky

„Obleč sa, lebo ti prechladnú ľadviny!“ Túto vetu asi počul už každý. V skutočnosti ale ľadvinám hrozí väčšie nebezpečenstvo z bežne dostupných liekov, prebytočnej vody či nedostatku spánku. Je to životne dôležitý orgán, o ktorý sa len málokto stará.

Obličky sú jednoducho povedané čističky krvi, ktoré zbavujú telo toxínov a nečistôt. Ako o všetko, čo má dobre fungovať, sa aj o tento párový orgán treba starať. Nebezpečný môže byť nedostatok spánku, sýtené nápoje alebo aj prehnaná fyzická aktivita. Čo škodí najviac?

Príliš veľa športu
Že organizmu vo všeobecnosti neprospieva fajčenie a alkohol asi nikoho neprekvapí. Vedeli ste, že telu môžete ublížiť aj keď príliš veľa športujete? Náročné a časté tréningy môžu spôsobiť, že ak sa rozpadá poškodené svalové tkanivo a do krvi sa dostávajú látky, ktoré môžu v najhoršom prípade spôsobiť zlyhanie obličiek. V takomto prípade je typická extrémna bolesť svalov a tmavý moč. Aj napriek tomu, že všade sa propaguje zdravý životný štýl, nič netreba preháňať.

Nedostatok spánku
Obličky tiež veľmi zaťažuje a poškodzuje aj dlhodobí nedostatok spánku a oddychu. Dávajte si preto pozor a nepreceňujte svoje sily.

Lieky na bolesť
Niektorí ľudia užívajú viacej liekov. Na bolesť chrbta, brucha či hlavy. Aj liek bez predpisu môže pri nevhodných dávkach obličky veľmi zaťažovať. Lieky by si nemal nikto dávkovať sám. Ak neupravíte dávkovanie podľa svojej hmotnosti, veku alebo záťaže alebo ako vám odporučí lekár, môže to stav vašich obličiek vážne ohroziť. Nebezpečie hrozí najmä pri prípravkoch, ktoré obsahujú paracetamol.

Príliš veľa tekutín
Porekadlo, že nič sa nemá preháňať, platí pri zdravom človeku dvojnásobne. Dodržiavať pitný režim je dôležité, ale prepíjanie sa je rovnako nezdravé ako dehydratácia. Dospelý človek potrebuje denne liter a pól až dve litre vody denne. O niečo viac len pri výraznejšom potení alebo pri fyzickej a psychickej záťaži. Piť väčšie množstvo vody by sa malo tiež pri horúčavách v lete.

Pozor na bublinky
Zaujímavé je, že nezáleží len na množstve vody, ale tiež na tom, či je sýtená a ochutená. Ak denne vypije dva litre bublinkových nápojov, rapídne zvyšujete riziko ochorenia obličiek. Jednoducho povedané- pridávate im robotu.


Komentáre