Odborníčka odporúča: 6 tipov, ako chrániť pokožku v lete

Čo robiť, aby sme si v lete mohli užíva slniečko naplno, ale nedovoliť mu, aby na našej pokožke napáchal škody? Prečítajte si tipy od odborníčky Kataríny Turčinovej Lackovej.

1. Konzistencia krémov
V lete by sme sa mali zamyslieť nad konzistenciou prípravkov, ktoré každodenne používame. Príliš mastné krémy na leto nie sú vhodné, po nanesení prípravku by sme na pleti nemali cítiť mastný pocit, pleť by na dotyk nemala byť lepkavá. Na leto sú vhodnejšie prípravky s vyšším obsahom vody a s obsahom kyseliny hyalurónovej.
Pozor aj na skladovanie kozmetiky v lete- kozmetické prípravky nemajú radi teplo a zmeny teploty, optimálne skladovanie je na tmavom mieste so stabilnou teplotou, prípadne v chladničke, čím nám okrem benefitu pre pleť prinesú aj príjemné osvieženie.

2. Opaľovací sprej
Použitie krému s vysokým opaľovacím faktorom, pred vystavením sa slnečnému žiareniu, by mala byť samozrejmosť pre každého z nás. Avšak veľa ľudí odrádza lenivosť, lepkavý pocit na pleti, prípadne sa vyhovárajú na nedostatok času. Riešenie prináša opaľovací sprej, ktorý by však mal slúžiť ako „prvá pomoc“, nakoľko na pokožke nie je schopný vytvoriť súvislý film, ktorý spoľahlivo ochráni pred spálením. Opaľovací sprej je vhodný na miesta, ktoré nie sme schopní ochrániť opaľovacím krémom- napr. vlasatú časť hlavy, dajú sa tiež použiť počas športu, slúžia ako dobrí pomocníci počas bežných dní, je preto vhodné ich mať pripravené v kabelke.

3. Tónovaný opaľovací krém na tvár namiesto make-upu
Dnešné bohaté portfólio dermatokozmetických firiem prináša na leto vhodnú pomôcku- tónovaný krém, ktorý navyše obsahuje i vysoký ochranný faktor, a tak nás spoľahlivo ochráni počas slnečných letných dní, a navyše zakryje drobné nedostatky na pleti.

4. Nezabúdajte na citlivé časti tela
Pri pobyte na slnku je potrebné ochrániť i citlivú vlasovú pokožku, preto by sme nemali zabúdať na nosenie pokrývky hlavy. Na pery, nos a uši sú vhodné tuhé tyčinky s ochranným faktorom, ktoré je možné použiť i na iné citlivé miesta- napr. na znamienka a jazvy.

5. UV ochranné oblečenie
Jednou z možností, ako sa ochrániť pred UV žiarením je nosenie oblečenia, ktoré nás chráni pred škodlivým UV žiarením. Je vhodné najmä pre deti, pre dospelých napríklad na šport, prácu v záhrade a pod. Pri jeho výrobe sú použité špeciálne materiály, ktoré neprepúšťajú UV žiarenie, prípadne je materiál počas výroby napustený látkami, ktoré blokujú prienik UV žiarenia. Mieru ochrany pred slnečným žiarením vyjadruje tzv. UVF (Ultraviolet Protecting Factor). Pri nosení špeciálnych textílií nesmieme zabúdať na základné pravidlá pobytu na slnku- na ostatné odhalené časti tela naniesť opaľovací krém.

6. Potraviny s obsahom betakaroténu
Betakarotén patrí medzi prekurzory, v ľudskom organizme sa mení na vitamín A, ktorý je veľmi dôležitý vitamín pre správne fungovanie pokožky a zraku. Slúži tiež ako antioxidant- inhibuje oxidáciu molekúl, a tým chráni organizmus pred nestabilnými molekulami- voľnými radikálmi, ktorú veľmi ľahko reagujú s inými molekulami v bunke, a môžu ich poškodiť. Najvhodnejšie je konzumovať betakarotén v sezónnych potravinách, najviac ho obsahuje mrkva, marhule, brokolica, špargľa, hrášok, cibuľa, tekvica, špenát a batáty. 

Zdroj foto: unsplash.com

Komentáre