Každodenné prechádzky vám zmenia život! Koľko krokov musíte denne prejsť, aby ste mali dobrú náladu, zdravie a ešte aj schudli?

Prechádzky sú veľmi prospešné pre naše zdravie. Avšak nie je chôdza ako chôdza. Keď ju vykonávate správne a v dostatočnej miere, zlepší váš spánok, náladu i fyzickú kondíciu. Koľko krokov je potrebné denne prejsť, aby sa obchôdzky začali blahodarne prejavovať na našom zdraví, a prečo záleží aj na ich tempe?

Chôdza je pre nás tým najprirodzenejším pohybom a už to je samo o sebe veľmi výhodné. Pravidelné prechádzky totiž vďaka tomu môžete spojiť s ďalšou bežnou každodennou činnosťou, napríklad cestou do práce, na nákup alebo napríklad s venčením vášho štvornohého maznáčika. Dôležitá pre zdravotne prospešnú chôdzu nie je však len jej pravidelnosť, ale taktiež aj niektoré jej ďalšie vlastnosti. Ak sa vám podarí ich všetky dodržať, skvelá fyzická i duševná kondícia na seba nenechá dlho čakať.

Chôdza ako mantra našich predkov
Vplyvom modernej techniky zahŕňajúcej krokomery, smart hodinky či aplikácie strážiace našu kondíciu a ďalšie vymoženosti si asi už len málokto uvedomuje, že prospešnosť chôdze nie je objav súčasnej modernej doby. Naopak je tento fakt známy už po mnoho storočí. Blahodarný vplyv chôdze na zdravie dokázali oceniť aj naši dávni predkovia, ktorí pravidelné prechádzky zaraďovali do svojich prísnych denných rozvrhov.

Za zmienku stojí napríklad filozof Emanuel Kant (1724-1804), ktorý je dodnes známy aj tým, že dlhšie prechádzky zaraďoval do svojho každodenného prísne nalinkovaného harmonogramu. Odradiť sa pritom nikdy nenechal ani nepriazňou počasia. Za vetra aj dažďa sa každý deň prechádzal na svojom obľúbenom mieste- známa lipová alej. Je teda dosť možné, že práve vďaka svojmu pravidelnému životnému štýlu, ktorý zahŕňal časté zdravotné prechádzky sa dožil osemdesiatich rokov, čo bolo na vtedajšiu dobu naozaj úctyhodné.

Aspoň 6000 krokov
K tomu, aby pre vás bola chôdza naozaj prospešná, sú ale potrebné aj ďalšie veci než len jej pravidelnosť. O prechádzkach totiž platí jedno nepísané pravidlo, že čím dlhšie tým lepšie. Podľa odborníkov máme denne prejsť minimálne 6000 krokov, dôležitá je tiež vzdialenosť. Aby chôdza začala mať skutočný vplyv na naše zdravie, musíme denne prejsť viac ako len niekoľko stoviek metrov. Pravdou je aj to, že svižná a súvislá je vždy lepšia ako chôdza pomalá a s dlhými pauzami. Urobte si preto radšej vlastný prehľad o tom, či sú vaše prechádzky dostatočné. Postrážiť počet kilometrov a krokov vám v dnešnej dobe pomôžu rôzne aplikácie v telefóne, smart hodinky, ale aj klasický krokomer.

Kedykoľvek a kdekoľvek
Ďalšou výhodou prechádzok je skutočnosť, že je možné ich praktizovať kedykoľvek a kdekoľvek. Nemusíte teda zďaleka čakať iba na víkend, kedy máte veľa času a pri peknom počasí vyrážate za turistikou a na výlety. Začať môžete hneď. Ak máte doma psíka, doprajte jemu aj sebe niekoľkokrát denne o niečo dlhšiu trasu prechádzky. Uvidíte, že dlhšie vychádzky oceníte nielen vy, ale aj váš štvornohý parťák. Ak psíka nemáte, dlho prechádzať sa môžete aj sama. Napríklad pri ceste z práce alebo do obchodu môžete zvoliť zámerne dlhšiu trasu. Ak ste mamička na materskej, vydajte sa aj s kočíkom do najbližšieho parku, ktorý podľa možností celý niekoľkokrát obíďte. Možností, ako prechádzky spojiť s ďalšími činnosťami je skutočne veľa. Výhovorky skrátka nie sú na mieste. Každý krok k zdraviu sa počíta.

Zdroj foto: Freepik.com


Komentáre