Neodborná masáž môže telu ublížiť. Pri niektorých zdravotných problémoch by ste sa mali poradiť s odborníkom

Veľmi obľúbenou relaxáciou pre telo aj myseľ je masáž. V dnešnej dobe ale existuje veľká ponuka masérov aj jednotlivých masáží od thajskej, po aromaterapeutické až po reflexné či hĺbkové. Dôležité je ale si masáž vyberať skutočne na mieru podľa vašich potrieb. Dôležité je tiež sa rozhodovať podľa kvalitného a kvalifikovaného maséra. Pozor by ste si mali dávať aj keď masáž vyberáte ako vianočný alebo narodeninový darček.

Masér nie je fyzioterapeut
Pred samotnou masážou je vždy nutné prebrať s masérom aktuálny zdravotný stav, pretože pokiaľ nie ste zdraví či máte nejaké pohybové indispozície, môžete si neprofesionálnou masážou skôr ublížiť. Špecifickou skupinou sú potom tehotné, kedy je možné masáže vykonávať iba v prípade, že tehotenstvo prebieha úplne bez komplikácií a napr. do tretieho trimestra sa masáž neodporúča vôbec žiadna. Ďalej by si pozor mali dávať predovšetkým ľudia, ktorí majú zápaly žíl či trpia neurologickými či infekčnými ochoreniami, rôznymi kožnými zápalmi alebo prekonali rakovinu. Pokiaľ chcete niekomu zo svojich blízkych darovať masážny poukaz, tak by ste si vopred mali zistiť, či je na tento darček vhodným, a hlavne zdravým kandidátom.

Pokiaľ vám masér nie je sympatický, odíďte
Masáže a maséra si vyberajte predovšetkým podľa osobných odporúčaní od dôveryhodných zdrojov. Toto je určite lepšie ako anonymné recenzie na internete. Tie často nemusia byť pravdivé. Rozhodne sa tiež odporúča opýtať sa na masérsky certifikát a opýtať sa na dosiahnuté odborné vzdelanie. Dôležité je aj to, aby vám bol masér a prostredie sympatické a pôsobilo na vás čisto a útulne. Pokiaľ sa vám salón nepáči, tak určite nezostávajte. Masáž je veľmi intímny proces a mala by sa vykonávať v harmonickom prostredí aj atmosfére. Navyše masáž sa nevykonáva podľa presne daného manuálu, vždy do nej dáva svoju energiu aj masér. Pokiaľ vám teda nie je sympatický, tak radšej nechajte procedúru prepadnúť.

Ako správne vybrať masáž?
Na našom trhu je veľká ponuka všetkých masáží- od exotických po športové, až po upokojujúce. Všeobecne masáže ale pomáhajú prekrvovať svaly a znižovať ich tuhosť, a tým aj bolestivosť. Pokiaľ ste fyzicky veľmi aktívny (napríklad veľa beháte či leziete po stene), tak je vhodná športová masáž, tá urýchľuje svalovú regeneráciu po aktívnej záťaži. Ak hľadáte iba uvoľnenie a upokojenie, tak je vhodná relaxačná masáž za pomoci esenciálnych olejov. Ideálne je, aby oleje boli minerálne alebo olejové. Pokiaľ chcete zájsť na ajuverdskú masáž, tak to nemusí byť vždy správna voľba. Pri nerovnováhe organizmu môže totiž spôsobiť skôr problémy. Pokiaľ neviete, tak sa vždy radšej poraďte s lekárom či rehabilitačným pracovníkom. Jednotlivé masáže sa od seba líšia predovšetkým vykonanými hmatmi a ich intenzitou.

Masáž absolvujte v správnom čase
Okrem samotnej masáže je tiež dobré vybrať správnu dennú dobu. Pokiaľ vyrazíte skoro ráno na relaxačnú masáž lávovými kameňmi, tak sa už môže stať, že bude taký „zrelaxovaný“, že už sa vám po zvyšok dňa nebude nič chcieť robiť. Vždy podľa typu masáže voľte aj vhodnú dobu. Všeobecne je ale ideálne chodiť po práci, kedy môžete skutočne „vypnúť“ a len odpočívať. Skúste v deň masáže aj vynechať kofeín. Ten môže spôsobiť mierne zatuhnutie svalov a zároveň prerušiť relaxačný účinok. Dobré je aj deň po masáži necvičiť, aby sa svaly mohli naozaj zregenerovať a piť dostatok vody.

Zdroj foto: Pexels.com


Komentáre