Možno si robíte na nechtoch manikúru, možno si ich lakujete, ale už ste si nechty niekedy prezerali skutočne pozorne? Možno by ste boli prekvapení, čo sa z nich dá vyčítať. Pozreli sme sa na problémy s nechtami a pár vysvetlení vám ponúkame.
Možno ste sa už stretli s tým, že vám lekár skúmal stav nechtov. Tie totiž môžu prezradiť rad vecí o vašom zdraví. Niektoré odchýlky naznačujú problém.
Ako vyzerá zdravý necht
Za zdravého stavu má necht jednotnú ružovkastú farbu, je hladký, lesklý a prilieha k pokožke. Tesne pri lôžku by mal byť vidieť biely polmesiačik. Keď zistíte nejakú odchýlku, nemusí to hneď znamenať obrovský problém. Mali by ste sa ale nad tým zamyslieť a v prípade viacerých náznakov porozprávať s lekárom.
Zmena farby nechtov
Niektoré farebné zmeny sú celkom nevinné. Napríklad biele škvrny sa na nechtoch objavujú kedykoľvek počas života. Leukonychia súvisí s drobnými staršími poraneniami (napríklad od manikúry). Samy časom vymiznú.
Žlté nechty mávajú fajčiari. Ak nefajčíte, môže to naznačovať hubovitú infekciu (napríklad z bazénov). Viac pozornosti by sme mali venovať bielym škvrnám s tmavými okrajmi. Tie totiž môžu naznačovať žltačku, preto je potrebné pátrať po ďalších príznakoch tohto ochorenia. Tieto škvrny objavujú aj u osôb s cukrovkou, prípadne u ľudí so zlyhaním obličiek.
Zašednuté nechty bývajú symbolom chýbajúceho železa, väčšinou u starších osôb. Pozornosť si vyžaduje hnedá a čierna farba na nechtoch, kedy môže ísť o rakovinu kože. Modré nechty zase znamenajú chýbajúci kyslík. Väčšinou ich majú ľudia s pľúcnymi ochoreniami. Námornícké červené alebo hnedá zvislá čiara v nechtovom lôžku je vlastne krv pod nechtov plôškou.
Ryhy a drážky
Keď si na nechtoch všimnete ryhy alebo drážky, väčšinou to odkazuje na problémy s tráviacou sústavou. Príčin ale môže byť aj viac, napríklad úraz alebo otrava. Ak na nechtoch nájdete vodorovné drážky, treba zbystriť. Tieto nechty mávajú pacienti s týfusom.
Komentáre