Čo prezrádzajú nechty o vašom zdraví: Tieto odchýlky naznačujú, že máte problém

Možno si robíte na nechtoch manikúru, možno si ich lakujete, ale už ste si nechty niekedy prezerali skutočne pozorne? Možno by ste boli prekvapení, čo sa z nich dá vyčítať. Pozreli sme sa na problémy s nechtami a pár vysvetlení vám ponúkame.

Možno ste sa už stretli s tým, že vám lekár skúmal stav nechtov. Tie totiž môžu prezradiť rad vecí o vašom zdraví. Niektoré odchýlky naznačujú problém.

Ako vyzerá zdravý necht
Za zdravého stavu má necht jednotnú ružovkastú farbu, je hladký, lesklý a prilieha k pokožke. Tesne pri lôžku by mal byť vidieť biely polmesiačik. Keď zistíte nejakú odchýlku, nemusí to hneď znamenať obrovský problém. Mali by ste sa ale nad tým zamyslieť a v prípade viacerých náznakov porozprávať s lekárom.

Zmena farby nechtov
Niektoré farebné zmeny sú celkom nevinné. Napríklad biele škvrny sa na nechtoch objavujú kedykoľvek počas života. Leukonychia súvisí s drobnými staršími poraneniami (napríklad od manikúry). Samy časom vymiznú.

Žlté nechty mávajú fajčiari. Ak nefajčíte, môže to naznačovať hubovitú infekciu (napríklad z bazénov). Viac pozornosti by sme mali venovať bielym škvrnám s tmavými okrajmi. Tie totiž môžu naznačovať žltačku, preto je potrebné pátrať po ďalších príznakoch tohto ochorenia. Tieto škvrny objavujú aj u osôb s cukrovkou, prípadne u ľudí so zlyhaním obličiek.

Zašednuté nechty bývajú symbolom chýbajúceho železa, väčšinou u starších osôb. Pozornosť si vyžaduje hnedá a čierna farba na nechtoch, kedy môže ísť o rakovinu kože. Modré nechty zase znamenajú chýbajúci kyslík. Väčšinou ich majú ľudia s pľúcnymi ochoreniami. Námornícké červené alebo hnedá zvislá čiara v nechtovom lôžku je vlastne krv pod nechtov plôškou. 

Ryhy a drážky
Keď si na nechtoch všimnete ryhy alebo drážky, väčšinou to odkazuje na problémy s tráviacou sústavou. Príčin ale môže byť aj viac, napríklad úraz alebo otrava. Ak na nechtoch nájdete vodorovné drážky, treba zbystriť. Tieto nechty mávajú pacienti s týfusom.

Zdroj foto: Freepik.com

Komentáre