Chudnutie plávaním: Toto sú mýty a fakty, o ktorých ste pravdepodobne netušili

Plávanie je jeden z najzdravších športov. Je vhodné ako účinné kondičné cvičenie ale aj ako rehabilitácia. Ako je to ale s chudnutím? Koľkokrát za týždeň je nutné plávať, aby ste zhodili prebytočné kilá? A je pravda, že sa v studenej vode viac ukladá tuk? Prečítajte si, ako je to v skutočnosti.

O chudnutí plávaním koluje veľa mýtov a poloprávd. Tiež ste počuli, že tento šport podporuje chuť do jedla, a nie je pre to na chudnutie najvhodnejší? Plavecká sezóna začala, a preto nás zaujímalo, či vôbec a prípadne ako sa dajú prebytočné kilá vo vode stratiť.

Vo vode sa tvorí tuk
Možno ste už počuli, že v studenej vode nikdy neschudnete, pretože sa telo pred chladom bráni tým, že si tuk naopak ukladá. Na tom síce niečo je, ale len v prípade, že by ste v studenej vode stáli a nehýbali sa. Ak ste teda prišli aktívne športovať, skoro sa zahrajte a nič vám nehrozí.

Na chudnutie je nutná teplá voda
Žiadny extrém nie je dobrý. Nemyslite si, že v "horúcom kúpeli" sa chudne ľahšie. Ak budete chcieť chudnúť plávaním v teplej vode, tak vám bude zle. Hrozí vám prehriatie, nevoľnosť, krútenie hlavy a horšie dýchanie. V takom stave nevydržíte športovať dlho. Na to, aby ste vôbec začali spaľovať, potrebujete sa hýbať minimálne 20 minút. Ideálna teplota vody na kondičné plávanie je podľa odborníkov pod 30 stupňov.

Raz do týždňa stačí
Ak chcete schudnúť v bazéne, jedna návšteva týždenne nestačí. Najideálnejšie je minimálne trikrát do týždňa. Vo všeobecnosti sa odporúča aeróbna aktivita trikrát do týždňa po 30 minút. Ak však človek doteraz nevykonával žiadnu aktivitu, je možné, že schudne aj pri nižšej frekvencii. Vždy je ale nutné prispôsobiť jedálníček.

Plávaním sa chudne rovnako ako pri behu
Tiež ste počuli, že hodinou plávania spálite rovnaký počet kalórií ako keď budete behať 60 minút vkuse? Nie je to také jednoduché- koľko spálite je individuálne a záleží na mnohých faktoroch. Napríklad v štýle plávania a intenzite pohybu. Naviac, plávaním primárne posilňujete, kdežto beh sa radí medzi kardio cvičenia.

Plávanie podporuje chuť do jedla
Odpísali ste pohyb v bazéne, pretože je po ňom väčšia chuť do jedla? Pravda je taká, že po určitom výdaji energie vo vode budete mať rovnaký hlad ako po akomkoľvek inom športe na súši. Podstatné je telu dodať energiu pred plávaním aj po ňom. Nehladovať, ale hlavne jesť s rozumom.

Komentáre