Spánok a jedlo: 5 tipov, ako si úpravou stravy dopriať lepší odpočinok v noci

Môžete skúsiť meditáciu, obmedziť kofeín, alebo večer vymeniť mobil za knižku, ale nie vždy to prinesie kvalitný spánok. Tajomstvo dobrého odpočinku totiž spočíva tiež v tom čo a kedy jete.

Podľa výskumov sú strava a kvalita spánku spojené nádoby. Aj drobné zmeny v strave nám môžu pomôcť lepšie spať. A keď sa dobre vyspíme, jeme tiež lepšie.

Jedlo a kvalitný spánok
"Spánok je neuveriteľne dôležitý pri regulácii hormónov, ktoré ovplyvňujú chuť do jedla," hovorí nutričná špecialistka Lauren Harris-Pincus. Myslí tým napríklad leptín, ktorému sa hovorí tiež hormón sýtosti a hladu. Keď sa nenajeme správne, sme unavení a potom si ďalšie jedlo doprajeme neskôr. To môže následne ovplyvniť kvalitu spánku a tvorí sa cyklus zlého stravovania a spánku.


A ako sa z toho vymotať? Skúste niektorú z týchto 5 rád:

1. Nevynechávajte raňajky.

2. Obmedzte alkohol pred spaním.

3. Večer už moc nejedzte.

4. Zamerajte sa na vyváženú stravu s dostatkom vlákniny a kalórií.

5. Maškrťte s rozumom.

Ako jesť dobre?
Spomínané informácie z predchádzajúcich riadkov si teraz skúsme trošku vysvetliť. Podľa štúdie sa kvalita a vôbec nástup spánku zlepšujú po tom, čo ľudia zapojení do výskumu raňajkovali. Pokiaľ naopak ráno nezjedli nič, zle sa im zaspávalo.

Aj keď sa zaspávanie dá trošku vylepšiť večerným pohárom alkoholu, pretože pôsobí ako sedatívum a môže vám pomôcť rýchlejšie zaspať, upadnete rovno do hlbokého spánku, čo má tendenciu rozhodiť spánkové cykly. Pravdepodobne potom budete spať kratšiu dobu a horšie. Odborníci preto odporúčajú večerné pitie alkoholu obmedziť. A rovnako tak sa radšej vyhnite jedlu pred odchodom do postele. Jesť približne tri hodiny pred zaspaním môže spánok narušiť tiež.

Pokiaľ ide o konkrétne jedlo, strava s nízkym obsahom vlákniny je spojená s kratším a menej pokojným spánkom. Odborníci odporúčajú pridať vlákninu a vymeniť napríklad biele pečivo za celozrnné, alebo siahnuť po tmavo sfarbenej zelenine, strukovinách a semienkach. S tým súvisí aj chuť na niečo menšie. Ak sa žalúdok začne ozývať hodinu alebo dve pred spaním, je úplne v poriadku dať si desiatu. Ideálne sú sušené slivky, pretože obsahujú vápnik, horčík a vitamín B6. To všetko je potrebné na produkciu spánkového hormónu melatonínu. Alebo si dajte banán, ten pre zmenu obsahuje serotonín, draslík, horčík a vlákninu, čo podporuje kvalitný spánok.

Zdroj foto: Freepik.com


Komentáre