Buďte trendy s dreveným motýlikom od WOODME!

1.Mohli by ste sa nám na úvod predstaviť?
Dobrý deň, moje meno je Eduard Berčák, založil som značku WoodME a vyrábam drevené motýliky a rôzne doplnky z dreva. 
2. Čo vám napadlo začať vyrábať drevené motýliky?
Celé to začalo tým, že som si chcel obliecť dreveného motýlika na pracovný vianočný večierok (vtedy drevené motýliky neboli ešte tak rozšírené). Objednal som si ho zo stránky E-bay, ale ako to býva zvykom nestihol mi prísť do vianočného večierku. Bol som veľmi sklamaný a povedal som si, že taký drevený motýlik musím vedieť vyrobiť aj ja, a tak sa začal písať príbeh menom woodME.  

3. Aké boli začiatky?
Začiatky boli veľmi zvláštne. Nevedel som, ako začať tak som išiel do obchodu so stavebninami a kúpil všetko potrebné, čo budem k výrobe potrebovať. Drevo, pílku šmirgle, farbu na drevo a lak. Zobral som ceruzku a na kúsok dreva som nakreslil prvého motýlika. Keď som ho vyrezal, vôbec sa mi nepáčil (smiech) ale doteraz ho mám doma. Následne keď som si ďalšieho krajšie nakreslil, lepšie vyrezal už dostal ako taký tvar a takto to začalo. Celkom vtipný príbeh je ako som chcel vymyslieť zapínanie. Úprimne Vám poviem, že dámske ramienka z podprseniek sú na to najlepšie. Vždy, keď som chodil do rôznych textilných galantérii a pýtal sa na ramienka tak sa ma opýtali, že „či pre priateľku?“ Povedal som im, že „nie pre seba“. Pozerali sa na mňa dosť čudne, ale keď som im vysvetlil na čo ich potrebujem iba sa smiali. Čudovali by ste sa, ale zohnať v jednom obchode viac ako 5 náhradných párov čiernych ramienok je dosť ťažké. 
4. Kedy ste vyrobili svojho prvého motýlika?
Prvého motýlika som vyrobil na začiatku roku 2017. Bolo to presne v januári jeden dlhý zimný večer. 

5. Viete koľko máte predaných kusov?
Predané kusy si evidujem podľa objednaných kartónových škatuliek teraz mám otvorenú 4 zásielku (v jednej zásielke je 50 škatuliek). Tak som niekde medzi 150 – 200 predanými motýlikmi (musel by som to presne spočítať).  
6. Ako dlho vám trvala výroba jedného motýlika na začiatku a koľko vám zoberie času teraz?
Na začiatku, kým som predal prvého motýlika to trvalo strašne dlho. Nerád robím veci povrchne. Je pravda, že asi prvých 10 motýlikov išlo rodine a najbližším kamarátom bezplatne alebo ako darček. Až potom som sa utvrdil, že to čo vyrábam má zmysel, že sa to ľudom páči. Teraz bolo už len na mne vymyslieť dreveným motýlikom príbeh a pekne ich zabaliť. Výroba jedného motýlika trvá dokopy asi 30 minút ale robím ho 3 dni, prvý deň si ho nakreslím, vyrežem, obrúsim a namaľujem. Druhý deň ho lakujem a tretí dorábam do finálnej podoby. Každý drevený motýlik je jedinečný, keďže ho celý ručne vyrezávam tak sa  nikdy nepodarí spraviť dva rovnaké kusy. 
7. Je o drevené motýliky záujem?
Boli by ste prekvapení ako teraz ľudia chcú nosiť prírodné veci. Aktuálne pracujem na reklame a marketingu ale popri práci (motýliky sú pre mňa momentálne iba koníček) a iných aktivitách nestíham vyrábať toľko kusov.
8. Posielate vaše motýliky aj do zahraničia?
Podarilo sa mi poslať pár kusov už do Nórska a ešte tento rok by sme chceli poslať dreveného motýlika do NYC. Na Slovensku sa nám ho podarilo predať okrem Slovákov už ja Nemcovi a Grékovi. 
9. Na výrobný proces ste prišli sám alebo ste sa nechali inšpirovať?
Výrobný proces drevených motýlikov bol veľmi zaujímavý. Celý som si ho vymyslel a každým ďalším motýlikom ho zlepšujem. Bez opakovania a skúšania to nešlo (ako pri všetkom, keď chcete byť dobrý).

10. Čo okrem drevených motýlikov ešte vyrábate?
Raz som kolegovi vyrábal dreveného motýlika a keď som mu ho doniesol , tak sa ma opýtal či by som nevedel vyrobiť niečo aj pre jeho ženu. Hneď mi napadla drevená sponka do vlasov. Po vyrobení prvej drevenej sponky som vedel, že z toho vytvorím set „pre neho a pre ňu“ a celkom sa to chytilo. Okrem toho vyrábam aj drevené manžetové gombíky (kúpil som si gravírovacie pero, ktoré používam napríklad na vytvorenie iniciál). V poslednej dobe skúšam vyrábať ženské motýliky, hrebeň na bradu, drevený opasok. Páči sa mi dávať drevu význam.
11. Vyrábate ich sám alebo mate k dispozícii tím?
Vo výrobe ma na začiatku podporovala bývala priateľka ale teraz vyrábam drevené motýliky sám a viem, že ani jeden nie je rovnaký a dávam si na každom precízne záležať. Naučil som sa ak niečo robíte dobre ľudia vás patrične ocenia. 
12. Koľko rôznych tvarov viete na želanie vyrobiť?
Snažím sa vždy vyhovieť požiadavkám zákazníkov (úprimne, je to čoraz ťažšie). Vždy sa ich opýtam, aký tvar by sa im páčil alebo nech mi ho nakreslia. Priznám sa, že nie vždy viem všetko vyrobiť, ale vždy sa vieme nejako dohodnúť aby bol zákazník spokojný. 

13. Máte nejaký cieľ , ktorý by ste chceli s vašimi motýlikmi dosiahnuť?
Jeden cieľ som si už splnil, raz som bol na svadbe, kde som videl celú rodinku, ktorá mala drevené doplnky odo mňa a vtedy si poviete, áno toto je to, čo chcete robiť.
Teraz by som chcel ako som spomínal poslať niekoľko drevených motýlikov do zahraničia a vytvoriť si webovú stránku s konfigurátorom na výber tvaru, farby, stužky a balenia drevených motýlikov (snáď aspoň jednu vec tento rok stihnem).
14. Za aký čas sa vie dostať motýlik od objednávky k zákazníkovi?
Celý výrobný proces trvá tri dni, od objednávky až po doručenie, keďže nikdy neviete aký drevený motýlik bude chcieť zákazník a v tom je tá jedinečnosť.
15. Ako sa ľudia o Vás dozvedia?
Momentálne sa snažím, aby každý jeden zákazník bol spokojný. Ak je spokojný zákazník tak taký Vám vie spraviť najlepšiu reklamu. 
Ale máme tak isto instagramový profil woodme_bowties a skupinu na facebooku woodME. Ak budete mať záujem pokojne ma kontaktuje a vyrobím aj Vám Vášho dreveného motýlika. 

S úctou a pozdravom,
WoodME

Zdroj foto: Archív WOODME

Komentáre