Pomalá Veľká noc! Ako si užiť Veľkú noc bez koledníkov?

Aj keď tohtoročná Veľká noc bude bez koledníkov a veľkých rodinných návštev, neznamená to, že by sme ich zo svojho kalendára mali úplne vypustiť. Veď ide o najdôležitejší kresťanský sviatok, ktorý je v našich krajinách silno zakorenený.

Už vlani sme si vyskúšali Veľkú noc naruby. Žiadny koledníci, žiadne kraslice pre celú dedinu ani veľké hodovanie so širokou rodinou. Napriek tomu by sme nemali zabúdať na to, že Veľká noc je najvýznamnejším kresťanským sviatkom, pretože oslavujeme zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Okrem duchovného rozmeru je Veľká noc tiež dôležitou oslavou a vítaním dlho očakávanej jari. Nech Veľkú noc vnímate akokoľvek, užite si ju plnými dúškami, a to aj napriek súčasnej situácii.

Pomoc, nemám upratané!
Väčšina gazdiniek si pred Veľkou nocou robí vrásky s veľkým jarným upratovaním. Ak prepadáte panike, že ste ešte nestihla umyť okná alebo vyprať posteľnú bielizeň, potom vás musíme zabrzdiť. V tomto ohľade sa oplatí, keď si vypočujete pranostiky, ktoré hovoria, že na Veľký piatok by sme nemali prať bielizeň, zametať ani piecť. Nenechajte sa rozhodiť smietkou prachu na televíziu alebo ľahkým neporiadkom v detskej izbe. Veľkú noc rozhodne neoslavujeme preto, aby sme celý dom vypulírovali od pivnice až po povalu. Oveľa lepšie bude, keď sa počas Veľkej noci budete riadiť nórskym zvykom. Nórska Veľká noc sa totiž točí okolo detektívneho žánru. Na pultoch obchodov tak vedľa vajíčok môžete nájsť tiež veľkonočné detektívky, ktoré čítajú celej rodiny. Pozadu nie sú ani nórskej televízie, ktoré do programu zaraďujú detektívky nielen od Agathy Christie. Vytiahnite zo svojej knižnice obľúbenú detektívku a namiesto upratovania sa pustite do čítania. Uvidíte, že kniha je lepšia spoločník ako handra a metla.

Odporúčame: Recept na zdravú vajíčkovú nátierku, ktorá očarí vašich hostí


Hravé tvorenie
Máte doma malé deti, ktorých najobľúbenejším slovným spojením posledných mesiacov je: "ja sa nudím"? Potom využite Veľkú noc a pripravte pre svoje deti tvorivé popoludnie. Ak si do ruky vezmete vyfúknuté vajíčka, farby a stužku, potom dokážete v priebehu niekoľkých minút vytvoriť závesné kraslice na vetvičky. Menšie deti môžu vytvoriť pestrofarebné papierové vajíčka, na ktoré je možné z druhej strany napísať odkaz a odoslať poštou ako veľkonočnú pohľadnicu pre prarodičov alebo známych. Nič nebráni ani tomu, aby ste sa kreatívne vybláznili aj vy. Dospelí sa môžu vrhnúť do jednoduchého veľkonočného venca z brezových prútikov, ktorý dodá vašim domovým dverám tú správnu veľkonočnú atmosféru. 

Variť len pre radosť
Kým predcovidová Veľká noc sa niesla v duchu veľkých nákupov, vyvárania a pečenia, v súčasnej situácii si na veľké hostiny pre celú rodinu musíme doslova nechať zájsť chuť. Všetko zlé je na niečo dobré, a tak pojmite tohtoročnú Veľkú noc striedmejšie. Hovoril azda niekto, že na Veľkú noc musí pretekať chladnička? Pokiaľ nepatríte k nadšeným kuchárkam, potom to v kuchyni príliš nepreháňajte, a radšej sa venujte činnostiam, ktoré vám naozaj robia radosť. V prípade, že vám pečenie a varenie radosť robí, užite si prípravu tradičných veľkonočných pokrmov. Stravníkov vo vašej domácnosti iste poteší veľkonočná plnka alebo dokonale nadýchaný veľkonočný baránok. 

Neprehliadnite: Poznáte prekvapivú históriu prvého aprílu? Zostanete prekvapení, čo predchádzalo tomuto sviatku


Odpočinok na prvom mieste
Spomínate na niekdajšiu Veľkú noc? Jedna návšteva striedala druhú, koledníci nečakane zvonili už po siedmej hodine rannej, a namiesto odpočinku ste nalievali panáky slivovice alebo viedli small talk so vzdialenými príbuznými. Následne ste si v pondelok večer uvedomili, že Veľká noc vám pretiekla medzi prstami a vytúžený odpočinok či duchovné rozjímanie bolo nahradené stresom, rýchlymi presunmi a napätou atmosférou. Využite preto tohtoročnú Veľká noc k tomu, aby ste si ju naozaj vychutnali so všetkým. Chcete od rána do večera sledovať televízny program? Smelo do toho! Túžite sa s deťmi vydať do lesa a užiť si rodinný deň? Nech sa páči! Alebo chcete vyskúšať nový veľkonočný recept? Teraz je ideálna príležitosť! Skúste tentokrát stráviť Veľkú noc bez zbytočného zhonu a stresu. Užite si ich tak, ako sami chcete! Pomaly a predovšetkým s tými, na ktorých vám záleží (aspoň prostredníctvom videohovoru).

Zdroj foto: freepik.com


Komentáre