Nestíhate? 6 vecí, ktorými najčastejšie strácame čas

Stáva sa vám, že nestíhate, že žijete v kolotoči udalostí, že ste sa dnes ešte nezastavili, a aj tak nie je všetko hotové? Alebo by ste sa radi venovali koníčkom, ale máte pocit, že sa vám do vášho časového rozvrhu jednoducho nezmestia? Buď ste workoholik, ktorý sa nedokáže (ale ani nechce) odtrhnúť od práce, alebo zle narábate so svojim časom. Čo sú najväčší žrúti času a ako sa ich zbaviť?

Sociálne siete
Ich obsah je bezodný, a tak tu čas ubieha strašne rýchlo. Ak ste im prepadli aj vy, začnite ich obmedzovať tým, že si v telefóne nastavíte denný limit a ten vás potom vždy upozorní, akonáhle ho prekročíte. Aspoň získate prehľad, koľko času na Instagrame, Twitteri či TikToku naozaj trávite. Na vlastný odhad je totiž v tomto prípade lepšie nespoliehať.

Multitasking
Počúvať podcast pri umývaní riadu, sledovať film pri žehlení alebo telefonovať za chôdze sú úplne prirodzené veci. Ide vždy o dve činnosti, z ktorých každá zamestnáva inú časť mozgu, a tak ich bez problémov zvládame. Lenže písať e-mail a zároveň odpovedať kolegovi na otázku jednoducho nejde. Zmierte sa preto s tým, že multitasking neexistuje.

Keď napríklad pripravujete prezentáciu a občas pri tom vybavíte nejakú inú malú úlohu, aby ste si prácu spestrili, bohužiaľ vám to väčšinou trvá oveľa dlhšie, než keby ste najprv urobili jedno a až potom druhé. Mozog totiž musí prepnúť a začať sa sústrediť na niečo iné, pričom dostať sa do hlbokého sústredenia môže po každom vyrušení zabrať pokojne aj 20 minút.

Príliš veľa ľudí
Nemusíte sa stretávať s každým len preto, že ste spolu kedysi chodili na strednú alebo mali spoločný predmet na vysokej. Naozajstných priateľov dokáže mať človek v živote len pár, ostatní patria do sekcie známych, ktorú obvykle zaplnia kolegovia z práce. Na viac jednoducho nemáme kapacitu, pretože skutočný priateľský vzťah musí byť založený na spoločných zážitkoch, spomienkach i plánoch, skrátka na spoločne strávenom čase. Zároveň je dobré si uvedomiť, ktorí ľudia vás v živote obohacujú a či je udržiavanie vzťahu obojstranne prínosné aj zábavné, alebo či sa len jedná o výplň času.


Zbytočné stretnutia
Na všetky stretnutia, ktoré sú organizované len preto, že sa druhý nudí alebo nemá práve nič iné na práci, rovno hovorte nie. Samozrejme niektoré schôdzky sú nevyhnutné alebo na ne jednoducho ísť chcete, pretože vás zaujímajú – máte radi človeka, ktorý vás pozýva, alebo vám to jednoducho niekto nariadi. V takom prípade ale jasne stanovte, koľko máte času a kedy chcete odísť. Ideálne je oznámiť to druhému hneď na začiatku, aby s tým počítal a prispôsobil tomu naplánovanú agendu.

Veci, ktoré neznášate
Všimli ste si, že činnosti, ktoré vás nebavia, vám aj oveľa dlhšie trvajú? Nejde pritom ani tak o to, že by ich splnenie bolo časovo náročnejšie, ale často ich jednoducho len odkladáme. Ten, kto napríklad neznáša telefonovanie, radšej skôr napíše tri články, uprace tri izby a presadí všetky kvety v dome a až keď už nič iné nezostáva, konečne zdvihne telefón a toľko odkladanú činnosť za dve minúty vyrieši.

Vôbec najhoršie potom je, keď robíte prácu, na ktorej vás nebaví vôbec nič. Je dokázané, že tí, ktorým v práci chýba vášeň, oveľa viac bojujú s pozornosťou a sústredením. Skúste sa preto venovať aj pracovne predovšetkým tomu, čo vás napĺňa.

Pracovný čas
Je to trochu paradox, ale zvlášť pokiaľ máte kreatívnu prácu, dáva to absolútny zmysel. Nikto vám totiž nemôže nariadiť, že práve o 10:30 vás má pobozkať múza. Niekomu to skrátka lepšie myslí o šiestej ráno, alebo naopak o polnoci alebo cez víkend a zbytočne sa tak cez deň v kancelárii trápi siahodlhým vymýšľaním, ktoré ale nikam nevedie.

Spýtajte sa úspešných podnikateľov alebo napríklad umelcov – potvrdia vám, že tie najlepšie nápady prichádzajú nepozvané a dostanete ich často mimovoľne napríklad v sprche, pri behu, na lanovke na horách alebo cestou na obed. Nenechajte sa preto zväzovať pracovnou dobou a zároveň sa nebráňte občas niečo urobiť mimo nej, keď cítite, že práve teraz vám to pôjde samo a rýchlo. Ušetríte si čas strávený za pracovným stolom, ktorý potom môžete využiť po svojom. Pokiaľ ale máte šéfa zo starej školy, ktorý trvá na vašej prítomnosti „od do“, potom si jednoducho pripravte niečo dopredu alebo časť dňa venujte nepracovným užitočným veciam, ako je napríklad opakovanie slovíčok z angličtiny a podobne.

Zdroj foto: Freepik.com


Komentáre