VAROVNÉ SIGNÁLY TELA: 4 znaky toho, že konzumujete príliš veľa alkoholu

Ľudia si často neuvedomujú, že majú problém s alkoholom a ignorujú varovné signály, ktorými ich telo volá o pomoc. Viete, ktoré to sú? Pri alkohole nejde len o zdravotné komplikácie, nadmerná konzumácia alkoholu sa prejaví aj na vašom zovňajšku a postihne aj nervovú sústavu.

1. Zmeny kože a modriny
Ak pijete príliš veľa alkoholu dlhodobo, tak je takmer isté, že časom sa to prejaví aj na vašom vzhľade. Najprv sa vaša pleť bude zdať matná, mdlá a unavená, to je spôsobené tým, že alkohol dehydruje, čo má negatívny vplyv na vašu pleť. Tiež prílišná konzumácia alkoholu vedie k skoršiemu starnutiu pleti. Pokiaľ s nadmerným popíjaním neprestanete, dôjde aj k ďalším fyzickým zmenám. Začnú sa vám rozširovať cievky na tvári, a tým sa vám vytvorí nevzhľadné žilky. 

Ak sa vám robia na koži modriny, bez toho, aby ste sa v danom mieste udreli, spozornite. Keď pijete alkohol v zvýšenej miere, mohol by to byť dôvod, prečo modriny vznikajú. Na koži sa môžu tmavé škvrny a modriny objavovať z dôvodu, že alkohol zvyšuje absorpciu vitamínu C, čo následne vedie k zvýšenej tvorbe hematómov. Môže tiež dôjsť k žltnutiu kože a očných bielkov. Zvyčajne to značí, že vaša pečeň nie sú v poriadku, mali by ste sa nechať vyšetriť lekárom. 

2. Problémy so žalúdkom
Tým nemáme na mysli opicu a zvracanie po sobotňajšej noci, ale chronický problém, ktorý je dôsledkom zvýšenej konzumácie alkoholu. Nadmerné pitie totiž vedie k nadprodukcii žalúdočnej kyseliny, a to potom môže vyústiť v závažné ochorenia žalúdku. 

Počiatočnými príznaky môžu byť kyslý reflux, alebo pálenie záhy, pretože prebytočná kyselina sa presúva hore do pažeráka a spôsobuje pálenie v hrudníku či krku. V priebehu času môže kyselina dráždiť a narušovať sliznicu žalúdka, čo vedie k žalúdočným vredom. Tie môžu viesť k bolesti žalúdka, vracanie a v horších prípadoch ku katastrofálnemu život ohrozujúcemu krvácaniu, ktoré sa prejavuje zvracaním krvi.

3. Výrazné pribúdanie alebo ubúdanie na váhe
V súvislosti s alkoholom sa často spomína najmä prvá varianta, a to že po ňom priberiete. Obsahuje totiž veľa cukru a málokto si uvedomuje, ako veľmi kalórií v sebe alkohol má. Alkohol ďalej ovplyvňuje metabolizmus tela, spomaľuje proces odbúravania tuku. Preto rada ľudí, ktorí sa rozhodnú držať diétu, abstinuje.

Môže nastať aj pravý opak - výrazne schudnete. Pitie alkoholu totiž tiež ovplyvňuje pocit hladu. Pitie nadmerného množstva alkoholu na pravidelnej báze môže prinútiť žalúdok aj myseľ k pocitu plnosti, vďaka manipulácii s určitými hormónmi, ktoré sa podieľajú na chuti do jedla. Toto sa deje najmä u notorických alkoholikov, ktorí hocikedy úplne strácajú záujem o jedlo.

4. Necitlivosť a pálenie končatín
Ďalším varovným signálom je brnenie nôh a rúk. Toto sa nazýva aj alkoholová neuropatia a tá nastáva, keď sú poškodené určité druhy nervov v dôsledku nadmerného pitia alkoholu, čo vedie k necitlivosti v rukách a nohách a tiež k nestabilite.

Zdroj foto: Freepik.com


Komentáre