Zvládnete týždeň bez kávy? Poďte s nami do toho

Doprajte si kávový detox a skúste týždeň bez kávy

Vzdať sa kávy? Pre tých, ktorí milujú arómu čerstvo mletých kávových zŕn a šálku horúceho, voňavého nápoja, je to predstava rovnajúca sa tortúre. Hoci kvalitná káva nie je len škodlivá nášmu organizmu aj pomáha, napriek tomu si kofeínový detox občas vyskúšajte. Prezradíme vám, ako sa budete cítiť vy a vaše telo. Možno si pri troche dôslednosti dokážete predstaviť život bez sladkostí. Ale vyškrtnúť zo svojho života kávu? Nepredstaviteľné, že? Ako by ste si zo života odkrojili kus radosti a pripravili sa o všetky chvíľky relaxu a pohody spojené práve so šálkou horúcej kávy. Ale čas od času si naordinujte kávový detox. Prečistíte si organizmus a budete menej podliehať stresu. Na čo sa musíte vopred pripraviť?

1. Nebudete v pohode
Ak ste na kávu zvyknutí, budete sa prvý deň detoxe cítiť zle. Je možné, že sa dostavia nasledujúce symptómy: Bolesti hlavy, únava, zmeny nálad. Ale tieto negatívne príznaky zmiznú počas prvých desiatich dní.

2. Možno trochu priberiete
Aj s touto možnosťou musíte počítať. Káva totiž (ak pijete len čiernu a bez cukru) potláča chuť do jedla a podporuje metabolizmus. K takémuto zrýchleniu látkovej výmeny a spáleniu 100 kalórií, je nutné vypiť najmenej dve espressa za deň, ktoré obsahujú niečo medzi 100 a 120 mg kofeínu. Toľko kofeínu, čo jedno presso, v sebe majú 2 šálky filtrovanej kávy. Ale káva sama o sebe vám pochopiteľne štíhlu postavu nezaručí. Základom je správna strava a pohyb. Ani pred tréningom nemôže škodiť jedna šálka kávy - keď ju dobre znášate, uvoľňuje totiž svalové napätie a bolesť.

3. Možno schudnete
Áno, aj to sa môže stať, keď prestanete piť kávu. A to obzvlášť v prípade, že ste zvyknutí piť kávu s cukrom a so smotanou. Nehovoriac o tom, keď máte rituál, že ku káve patrí niečo sladké a alebo keď milujete rôzne kávové kreácie, ako je latté, capuccino, káva so šľahačkou, s rôznymi likérmi, atď., ktoré kaloricky nahradia menšie jedlo. Keď si toto všetko spolu s kávou odpustíte, kilá poletia dolu samé.

4. Začnete lepšie spať
Ďalšie pozitívum, ktoré so sebou nesie kávový detox: Kto trpí občasnou nespavosťou, bude bez kofeínu v tele lepšie zaspávať aj spať. A majte na pamäti aj to, že káva sa síce krátkodobo postará o dobitie bateriek, ale dlhodobo vám energiu nedodá.

5. Budete menej podliehať stresu
Kofeín vám doslova nastrelí adrenalín do žíl. Cievy sa v dôsledku toho zúžia a krvný tlak zvýši. Keď vynecháte kávu, budete uvoľnenejší a pokojnejší.

6. Pri športe nebudete tak efektívni
Svojím spôsobom sa negatívne kávový detox môže prejaviť pri športe. Kto rád behá, boxuje, cvičí spinning alebo kruhový tréning, bude mať bez kávy bude mať nižšiu výkonnosť. Dôvodom je, že kofeín výkonnosť zvyšuje.

7. Prestanete mať žalúdočné ťažkosti
Káva patrí k takzvaným škodlivým, kyselinotvorným potravinám. Tie v žalúdku podporujú tvorbu kyselín (hlavne soľné), ktoré spôsobujú podráždenosť a následne gastritídu - zápal žalúdka.

8. Dostanete do seba menej antioxidantov
Káva obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré bojujú so škodlivými voľnými radikálmi v tele a chránia tak organizmus napr. pred rakovinou alebo pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Ak teda na čas vypustíte kávu, mali by ste do tela dostať antioxidanty z čerstvého ovocia a zeleniny.

Zdroj foto: Unsplash.com

Skúsite kávový detox aj vy? Napíšte nám v komentári pod článkom


Komentáre