Extrémne teplé počasia, dlhý pobyt na slnku ale aj veľké teplotné šoky zásadne zaťažujú kardiovaskulárny systém. Môžu spôsobiť stiahnutie ciev, prudké zvýšenie tlaku a dokonca aj srdcovú zástavu. Aj zdraví ľudia počas horúčav často pociťujú únavu, malátnosť alebo tlak na hrudi. Ak máte vyšší tlak či iné ochorenie srdcovo-cievneho systému, buďte v lete veľmi opatrní.
Nezabudnite piť
Pri dehydratácií dochádza k zahusťovaniu krvi a rastie riziko upchatia ciev aj vzniku zrazenín, ktoré môžu viesť k mozgovej príhode alebo pľúcnej embólií. Príjem tekutín si strážte najmä pri pobyte na slnku, pri športe, fyzickej námahe, ale nepreháňajte to. Nadmerným pitím môžete zaťažiť ľadviny aj srdcovo-cievny systém. Najlepšia je čistá voda. Dávajte si pozor na čerstvé ovocné šťavy, ktoré dokážu rozkolísať krvný cukor. Vyvarujte sa tiež nadmernému pitiu kávy, ktorá zvyšuje tlak.
Ľahšie trávenie
K liečbe vysokého krvného tlaku patrí aj úprava jedálníčka. Najmä v lete sa vyhýbajte nadmernému soleniu, nasýteným tukom, prejedaniu a doprajte si dostatok zeleniny, rýb alebo orechov. Skvelá je tiež pohánka.
Vyhýbajte sa teplotným šokom
Koho trápi vysoký tlak, ten by mal obmedziť zvýšenú námahu a dlhý pobyt na slnku. Pozor si však dajte aj na klimatizáciu, respektíve náhle prechody z vychladených miestností do tepla a späť. V interiéru by malo byť o 5 stupňov chladnejšie ako vonku. Zle nastavená klimatizácia zaťažuje nie len cievny systém ale aj srdce, vedie k priberaniu, pretože môže vyvolať falošný pocit hladu.
Poznáte nejaké triky aj vy? Prezraďte nám ich do komentára pod článkom.
Zdroj foto: pixabay.com
Komentáre