Trápi vás nadváha? Nevyhovárajte sa na vek!

Krivka vývoja hmotnosti môže vekom stúpať, pretože sa náš metabolizmus spomaľuje, avšak naša hmotnosť by nemala presiahnuť istú „prirodzenú“ hranicu. Či ste ju prekročili vám spoľahlivo napovie výpočet BMI, teda index telesnej hmotnosti. Body Mass Index ukazuje pomer vašej váhy k výške. Podľa výpočtu BMI potom zistíte, či je vaša aktuálna váha ideálna, alebo by bolo dobré ju znížiť.


Vzorec pre výpočet BMI je nasledovný:

BMI index = hmotnosť v kg / výška v m2


Ak aj vy patríte k skupine žien, ktoré sa rozhodli po „korona“ období zhodiť pár kilogramov, máme pre vás aj tento mesiac tip na zdravé a chutné jedlo, ktoré si viete ľahko doma pripraviť aj sama. Recept pre vás aj tentokrát pripravila nutričná poradkyňa Mgr. Janka Trebulová z Alimonia s.r.o..


Fašírky z červenej šošovice a tuniaka. Šošovica je bohatá na bielkoviny a má aj veľa vlákniny. Tuniak okrem bielkovín je bohatý na omega3 mastné kyseliny. Teda dostatočné zasýtenie, správne trávenie a ešte aj podpora imunity je zabezpečená. Janka ich podáva s paradajkovou omáčkou a cestovinami alebo varenými zemiakmi. Dobrú chuť. ? A tu je recept:


ŠOŠOVICOVO-TUNIAKOVÉ FAŠÍRKY

1 konzerva tuniaka

200g červenej šošovice

2 vajíčka

Jemne ovsené vločky

Strúhaný syr - podľa chuti

1-2 strúčiky cesnaku

Petržlenová vňať

Soľ

Mleté čierne korenie

Korenie podľa chuti


Šošovicu si uvaríme na kašu. Do vychladnutej pridáme konzervu tuniaka, vajíčka, pretlačený cesnak, koreniny, soľ, vňaťku a všetko dobre premiešame. Na záver pridáme vločky podľa potreby tak, aby nám vznikla tuhá zmes, z ktorej budeme robiť fašírky. Janka ešte pre chuť pridala za hrsť strúhaného syra a trochu chilli. Všetko treba dobre premiešať a môžete pripraviť fašírky. Tie poukladajte na plech vystlaný papierom na pečenie alebo fóliou na pečenie a pečte podľa veľkosti fašírok cca 30-40 minút. Podávajte s paradajkovou omáčkou a zemiakmi alebo cestovinami. Dobrú chuť ????????


Ak potrebujete poradiť ako sa dostať späť do formy, objednajte sa u nutričnej poradkyne Janky TU:


Ing. Janka Trebulová, Alimonia s.r.o, sídlo poradne Hviezdna 2 BA – Podunajské Biskupice