Bytoví dizajnéri radia: 10 zásad peknej obývačky

Obývačka je reprezentatívne miesto aj srdce domácnosti. Odráža biorytmus celej rodiny a slúži na relax, posedenie s priateľmi aj zábavu. Aby bola tá vaša najkrajším miestom v byte, prečítajte si desať tipov od dizajnérov.
1.  Aký je váš štýl?
Hľadanie toho pravého štýlu pre váš domov je príjemné. Spoznajte ich čo najviac a vytvorte si vysnívanú obývačku. Obľúbený je napríklad jednoduchý a vzdušný škandinávsky štýl, ktorý sa hodí aj do malých priestorov. Veľmi moderný je industriálny štýl, ktorý vystihujú naoko neopracované materiály ako drevo a kov. Dobre funguje aj výrazný dizajnový prvok v tomto štýle, ktorý skombinujete s jemnejšie pôsobiacim nábytkom. Romantický štýl je plný ružovej, bielej a textílií a v glamour štýle nájdete luxusné exkluzívne prvky, odvážne farby a veľa zlatej.
2.  Sedačka, srdce domova
Je to miesto, kde sa večer stretne celá rodina, kde relaxujete a usadíte návštevu. „Ak máte deti alebo zvieratká, treba zvážiť použitie vhodného čalúnenia a vyhnúť sa príliš háklivým poťahom, prípadne lacnejším imitáciam koží. V súčasnosti máme na trhu širokú škálu kvalitných materiálov, ktoré sú odolné aj pri zvieratkách a veľmi dobre a jednoducho sa udržiavajú. Farebné trendy sa odvíjajú od daného roka, ročného obdobia, niektoré však pretrvávajú celé roky. Najčastejšie volíme jednoduchú a skombinovateľnú farebnosť, ako sú zemité farby, šedá, hnedá a príbuzné odtiene. Teším, sa keď sa niektorí klienti neboja experimentovať napríklad s tmavozelenou, horčicovožltou či trendy koralovou.“ – hovorí produktový dizajnér Jakub Cvitkovič zo showroomu Nesia. Klientom navrhuje sedačky na mieru a radí, ako z nich spraviť srdce domova, ktoré má štýl. Ak chcete pri zariaďovaní domácnosti investovať len do niekoľkých kusov nábytku, mali by to byť práve posteľ a sedacia súprava. Pevná konštrukcia, materiály a poťah peknej a kvalitnej sedačky vám investíciu vráti. „Budete na nej tráviť veľa času, urobte si z nej pohodlné miesto a zároveň ozdobu interiéru.“ – radí Jakub.
3.  Umenie Hygge
Výraz „hygge“ pochádza z Dánska a môžeme ho preložiť ako „šťastné bývanie“. Je to štýl, ktorého cieľ je pohodová domácnosť. Je plný príjemných textílií ako deky, kožušiny, vankúše. Ako doplnky slúžia knihy, dôležité sú sviečky a lampáše. Domácnosť na princípoch hygge má útulný kútik, kde sa každý túži uchýliť a relaxovať. Je to spokojná domácnosť plná pohody a veľakrát aj návštev. Je to skôr životný štýl, ale niektoré prkvy si ľahko prenesiete do svojho bývania.
4 .  Deti a zvieratá
Ak máte malé deti alebo domáce zvieratá, mali by ste pri zariaďovaní obývačky myslieť na niekoľko vecí. „Najmä sedačka by mala byť z materiálu, ktorý ľahko vyčistíte, ideálne odolné tkaniny s vysokou rezistenciou, hustým tkaním, vysokým martindale (odolnosť voči oderu), výborné sú látky s ošetreným teflónovým povrchom a samozrejme, kvalitné kože. Určite radšej pracujeme s certifikovanými prírodnými kožami, je to síce drahšia, ale spoľahlivá voľba“ – dodáva Jakub Cvitkovič. Ak sa chcú deti hrávať okrem detskej izby aj v obývačke, vyhraďte im na to kútik, ale naučte ich si vždy odložiť veci do veselých krabíc presne na tento účel. Budete musieť častejšie vysávať a utierať povrchy, preto zvoľte také, ktoré sa vám budú čistiť čo najjednoduchšie.
5.  Zeleň pre zdravie aj dušu
Kvety a rastliny neslúžia len na ozdobu, čistia vzduch a navodzujú pocit relaxu a pohody. Podporia pozitívnu energiu domova a to nie je myslené ezotericky, ich vplyv na ľudskú psychiku je dokázaný.  Zelená je farba optimizmu, nie je to však farba, ktorou si bežne natriete steny. „Pár zelených rastlín, kvetov, poprípade dizajnových machových stien spraví s každým priestorom zázraky a oživí aj menšiu obývačku.“ Kúpte si pár časopisov, prezrite internet, výber správnych kvetov do interiéru je malá veda, ale výsledok stojí za to.
6.  Spomienky
Obývačka je miesto, kam usadíte návštevu a trávite veľa spoločného rodinného času. Malo by to byť preto miesto, ktoré oslavuje ľudí, ktorí ho obývajú. Fotografie, obrazy, suveníry, detské výtvory a iné maličkosti sa dajú vkusne zakomponovať medzi doplnky. Každý tak priestoru požičia kúsok svojej osobnosti a pomôže vytvoriť špeciálne miesto, ktoré reprezentuje všetkých členov.
7.  Lampy, sviečky, lampáše
Osvetlenie vytvára atmosféru. Silné bodové svetlo pôsobí sterilne, naopak viacero malých lampičiek teplo a pohodovo. Nech si zvolíte akékoľvek svietidlá, večer ich doplňte sviečkami. Podporia večerné relaxovanie a navodia magickú atmosféru. V príjemnom svetle sviečok si nevšimnete neuprataný kút či pár psích chlpov na koberci. Vytvoria pocit domova a pokoja.
8.  Textílie
Patria medzi posledné veci, ktoré budete do bytu kupovať. Vankúše skrášlia gauč, deka zahreje, koberce môžu opticky zväčšiť priestor a záclony navodia pocit bezpečia a súkromia. Správne zvolené textílie dokážu jednoducho a pomerne lacno úplne zmeniť dizajn. Obľúbené sú zvieracie vzory, rôzne lesklé a luxusné materiály, výrazné grafické alebo nežné romantické vzory. Najlepšie sú však prírodné materiály, ktoré sú kvalitné a príjemné na dotyk. Môžete ich meniť podľa sezóny, napríklad pomerne lacno vďaka vankúšom a menším textíliám. V zime ladiť sedačku do teplej červenej, v lete do pudrovej žltej.
9. Maľovať či tapetovať?
Kľudne oboje. Čím menšia obývačka, tým svetlejšie farby. Jemné elegantné odtiene môžete doplniť výraznejšími. Vzorované tapety krásne rozžiaria priestor a môžete ich použiť napríklad len na jednej stene. Výber je obrovský, ale dajte pozor na vhodné skombinovanie s maľbou. Bezpečnou voľbou je tón v tóne a jemný vzor, napríklad drobné florálne alebo geometrické vzory.
10. Obývačka na mieru
Bytoví dizajnéri už dávno nie sú len pre horných desať tisíc. Kvalitný návrh na mieru je dostupnejší, ako si mnohí myslia a radosť z tejto investície budete mať dlhé roky. „A čo je najhlavnejšie, dobrý návrh nie je investícia navyše, sú to informácie a fakty, ktoré v konečnom dôsledku ušetria zle alebo zbytočne minuté peniaze. Klient sa vyhne nekompetentným rozhodnutiam a ušetrí nesmierne veľa času a energie.  Návrhy dobrého dizajnéra odrážajú osobnosť obyvateľov bytu aj ich každodenné fungovanie. Máme čoraz viac klientov, ktorí nás oslovia aj so zariaďovaním menšieho bytu. Pomôžeme im naplno využiť priestor a vytvoriť krásny domov, kde sa budú radi vracať.“ – hovorí dizajnérka Eva Václavíková zo spoločnosti Nesia.


 Zdroj foto: Archív Nesia 

Komentáre