Aj keď je na kvitnúce stromy a kríky nepochybne pekný pohľad, väčšina alergikov si ho veľmi neužíva. Kvitnúce rastliny im dráždia oči aj nos a vyvolávajú u nich nekončiacu nádchu a kýchanie. Navyše niekedy na tieto nepríjemné prejavy ani lieky nestačia. Prečítajte si naše prírodné tipy, ktoré uľavia vašim očiam a nosu.
V súčasnej dobe máme u nás zhruba dva a pol milióna alergikov. Toto pomerne vysoké číslo potom ukazuje, koľko ľudí s príchodom jari trpí. Samozrejme protialergické lieky sú veľmi dôležitou súčasťou liečby alergie, nie vždy ale úplne eliminujú všetky dôsledky alergie. Nasledujúce prírodné tipy vám v kombinácii so správnym užívaním liekov poradia, ako nepríjemné príznaky potlačiť na minimum.
Vašu imunitu podporia probiotiká
Aj keď by sa to niekomu možno mohlo zdať prekvapivé, vedci z univerzity v Osake preukázali, že aj na prejavy alergie v oblasti sliznice pomáhajú niektoré probiotiká. Ako účinné zmieňuje štúdia publikovaná v odbornom časopise International Archives of Allergy and Immunology najmä baktérie kmeňov Lactobacilli casei, Lactobacillus paracasei, L. acidophilus a Bifidobacterium longum. O konkrétnom type probiotík vhodnom pre vás, sa môžete poradiť s lekárnikom.
Pite zelený čaj
Blahodarné účinky zeleného čaju pre ľudské zdravie sú pomerne známe. Málokto však vie, že medzi jeho schopnosti patrí aj upokojenie nepríjemných prejavov alergie. Obsahuje totiž fytonutrienty zvaný epigalokatechin galát, ktorý blokuje histamín a imunoglobulín E. Práve tieto látky sú pritom zvyčajne dôvodom otravných prejavov alergie. O dôvod viac, prečo si tento prospešný nápoj dopriať každý deň.
Obmedzte príjem sladkostí
Hoci by pre vás mohlo znieť skôr ako trest, ako odporúčanie, ktoré vám uľaví od nepríjemných príznakov alergie, znížený príjem sladkostí vám skutočne môže pomôcť. Cukor totiž zvyšuje kyslosť aj zahlienenie organizmu. Pozor si dajte aj na niektoré ovocie, ktoré obsahuje vyššie množstvo ovocného cukru. Siahnite preto na nejaký čas radšej po čerešniach, marhuliach, a lesných plodoch alebo grapefruitoch, ktoré majú nižší obsah sacharidov.
Na čistenie nosa vyskúšajte domáce preplachy
Dôležité je sliznicu nosa neustále zvlhčovať a udržiavať ju čistú. K tomu vám môžu dobre poslúžiť ako spreje v podobe slaných roztokov z lekárne, tak i domáce výplachy. Vyrobíte ho pomerne ľahko a zvládne ho každý. Potrebovať k tomu budete niekoľko zrniečok anízu a pol kávovej lyžičky sušenej prasličky roľnej - dajte ich do hrnčeka a zalejte raz horúcou vodou. Zmes nechajte desať minút lúhovať. Potom ju sceďte a nechajte vychladnúť. Do nosa potom preplach aplikujte injekčnou striekačkou. Pri výplachu zakloňte hlavu, vstreknite a približne po dvoch minútach roztok vysmrkajte. Používať tento preplach je odporúčané pokojne trikrát po sebe, najdlhšie ale aplikáciu opakujte po dobu jedného dňa.
Pravidelne dopĺňajte vápnik a horčík
Podľa lekárov sú vápnik a horčík všeobecne prospešnými minerálmi. Ich dostatok si môžete zaistiť každodenné konzumáciou mliečnych výrobkov, pitím minerálok aj doplnky stravy. Ich účinky sú pre organizmus celkovo prospešné, posilnia vás teda aj v boji s alergiou.
Zdroj foto: pixabay.com
Komentáre