Za emočné prejedanie môže stres, hnev alebo nuda. Ako sa ho zbaviť?

Rozišla ste sa s priateľom, máte pred náročnou skúškou alebo vás nasledujúci deň čaká prijímací pohovor do novej práce? Ak svoje emócie, ktoré z týchto situácií vyplývajú, riešite jedlom, máte veľký problém. Aby ručička na váhe neukazovala stále vyššie číslo, skúste sa z emočného prejedania nadobro vymaniť. Ako na to?

Zajedanie emócií ako nezdravý zlozvyk dnešnej doby
V dávnej minulosti jedlo slúžilo na to, aby ním ľudia zahnali hlad a naplnili tak svoje základné fyziologické potreby. Dnes už to však stopercentne neplatí. Jedlom sa mnohí z nás kŕmia bezmyšlienkovite a často nevhodnými pokrmami zajedajú svoje emócie. Jedlo teda v súčasnosti často funguje ako náplasť na boľavú, avšak aj šťastnú a spokojnú dušu.

Tiež siahnete, keď vás niečo trápi alebo sa len nudíte, po krabičke so zmrzlinou alebo po vrecúšku čipsov? Skúste sa svojho zlozvyku zbaviť, vaše telo vám za to poďakuje.

Ako spoznáte, že máte emočný hlad
Emočné prejedanie vás prepadne nárazovo, veľmi naliehavo pritom túžite len po určitých potravinách. Dochádza k nemu vplyvom emócií - keď ste v strese, na niekoho sa hneváte alebo máte zlosť. Prejedať sa v tomto prípade môžete tiež, keď sa nudíte alebo keď máte paradoxne z niečoho veľkú radosť.

Emočný hlad je vlastne automatické bezmyšlienkovité jedenie, ktoré vzniká v hlave. Nemáte klasický hlad, ktorý poznáte podľa škvŕkania v žalúdku, kŕmite naopak svoje emócie. Potom, čo sa určitej potraviny najete, môžete mať aj pocit viny.

Zamyslite sa nad tým, či ste emočný jedák
Ak sa naučíte riešiť svoje emócie pravidelným jedením, jedlo sa pre vás postupom času môže stať drogou. Aby nie, keď niečo jete, do vášho tela sa vyplavujú hormóny šťastia endorfíny, vďaka ktorým budete mať hneď lepšiu náladu.

Ako však spoznáte, že ste aj vy emočný jedák? Skúste si odpovedať na nasledujúce otázky. Ak aspoň na niektoré z nich odpoviete kladne, máte čo do činenia s emočným prejedaním, ktoré by ste mali začať riešiť.

  • Upokojujete sa jedlom, keď ste v strese alebo nahnevaní?
  • Radi niečo vo voľných chvíľach len tak bezmyšlienkovite chrúmete?
  • Aj keď nemáte hlad, chcete si dopriať svoju obľúbenú čokoládovú tyčinku alebo vrecúško čipsov? A vždy si odôvodníme, prečo ste ich zjedli?
  • Prestaňte svoje emócie zaháňať jedlom. Ako na to?

Emočné prejedanie je vážny zlozvyk. Ak ste do neho tiež spadli, je veľmi ťažké sa ho zbaviť. Napriek tomu vyskúšajte niekoľko trikov, ktoré vám od emočného hladu pomôžu.

1. Majte prehľad o tom, čo jete. Naordinujte si kvalitný, ľahký a vyvážený jedálniček. Jedzte ideálne päťkrát za deň a strážte si množstvo prijatých potravín.

2. Každý chod si vychutnajte od začiatku do konca, a to bez pustenej televízie alebo surfovania na internete. Zamerajte sa na vedomé jedenie.

3. Naučte sa svoj stres a ďalšie emócie zaháňať inak ako jedlom. Výborné sú relaxačné a zároveň meditačné športové aktivity (najmä joga). Pomôže vám tiež aromaterapia. Alebo sa so svojimi trápeniami či starosťami skúste zveriť svojmu partnerovi či priateľom.

4. Zbavte sa spúšťačov svojich negatívnych emócií. Ak vás niečo pravidelne stresuje alebo vo vás niečo pravidelne vyvoláva hnev, skúste sa daným situáciám či osobám čo najviac vyhýbať.

5. Zamerajte svoju pozornosť na niečo iné. Keď vás prepadne emočný hlad, skúste robiť niečo iné, čo vám zamestná myšlienky. Začítajte sa napríklad do svojej obľúbenej knižky, bežte pracovať na záhradku alebo sa prejsť na bicykli.

Zdroj foto: pexels.com


Komentáre