Srí Lanka - ostrov plný zelenej prírody, no aj sĺz obyvateľov

Rozhovor s fanúšičkou Srí Lanky, novinárkou Biankou Stuppacherovou. Aký dopad majú teroristi na turizmus? Odporúča Slovákom po útokoch na inak obľúbený ostrov vycestovať?
Srí Lanka je ostrov v Indickom oceáne v tvare slzy. A práve slzy a plač sprevádzajú obyvateľov tohto inak mierumilovného a zeleného ostrova v posledných dňoch. Po krutých veľkonočných bombových útokoch zomrelo vyše 250 ľudí. Podobné správy nás sprevádzajú posledné roky vo svete, žiaľ, až pričasto, preto nás zaujímalo, aký dopad môže mať tento posledný teroristický čin na turizmus. Ten má, pochopiteľne, obrovský dopad na život bežných ľudí v tejto krajine, pretože práve turisti postavili ekonomiku Srí Lanky na nohy. Spoločnosť Lonely Planet ostrov dokonca vyhlásila za dovolenkovú destináciu roka 2019.

Novinárka, cestovateľka a veľká fanúšička Srí Lanky Bianka Stuppacherová nám poskytla rozhovor, v ktorom sme sa jej okrem iného spýtali, či by Slovákom odporučila do krajiny vycestovať. O Srí Lanke ste napísali jednoznačne najviac článkov spomedzi slovenských žurnalistov. Založili ste fanpage na Facebooku s názvom Srí Lanka by Bianka, kde pomáhate Slovákom pri nájdení spoľahlivého šoféra či sprievodcu. Nie ste cestovná kancelária ani sprievodca, ale živí Vás novinársky chlebíček. Prečo teda cestovanie a prečo práve Srí Lanka?
Musím byť stručná, čo je veľmi ťažké. Srí Lanka mi bola predurčená. Ešte v roku 1994 mi na Štedrý deň zo srílanského mesta Kandy môj budúci manžel poslal krásnu pohľadnicu s vyznaním. Dodnes si ju dávam pri každom výjazde na ostrov Cejlón pečiatkovať. Na svadbu sme od ,,sudičky", ktorá nás zoznámila, dostali darčekové balenie cejlónskeho čaju. O Srí Lanke som písala po tsunami, keď tam boli pomáhať slovenskí a českí zdravotníci. V roku 2013 som tam vycestovala. A odvtedy zabrala kus môjho srdca a vraciam sa tam opakovane, neustále o nej niečo publikujem. Popri písaní medicínskych článkov je to pre mňa psychoterapia.


Odporučili by ste teraz zakúpiť letenky na tento ostrov? Počítam, že aktuálne budú „za babku“. Dá sa spoliehať, že teroristi si tam teraz „splnili úlohu“ a dajú miestnym obyvateľom na dlhý čas pokoj?
To je otázka pre bezpečnostné služby, kompetentné úrady a nie pre mňa. Ešte je to príliš čerstvé, takže ceny leteniek nestihli klesnúť, hoci už takéto otázky dostávam. Aj momentálne sú na Srí Lanke Slováci, ktorí cestujú ostrovom, v tomto období individuálnym cestovateľom o to viac odporúčam skúseného šoférujúceho sprievodcu, ktorý vie, že sa má vyhnúť moslimským dedinám, počúva rádio a rozumie miestnemu jazyku a pomerom. Aj keď angličtina je na Srí Lanke tretí úradný jazyk. Sama za seba môžem povedať, že ja som svoju letenku ,,na milovanú Srí" nestornovala a osobne dúfam, že počas letnej sezóny sa začne Srí Lanka spamätávať a ľudia si tam opätovne začnú plánovať dovolenky. Ostrov to bude veľmi potrebovať. 

Ako by ste charakterizovali miestnych obyvateľov? Predstavujem si ich ako prívetivých ľudí, ktorí pre turistov urobia prvé posledné. Vnímajú už aj „príliv“ Slovákov?
Srí Lanka je známa svojou srdečnosťou, úsmevmi, prívetivosťou. Je to ostrov, ktorý je zelený, šťavnatý, s množstvom ovocia a zeleniny, krásnou prírodou, horami, plážami. Má bohatú kultúru, svätyne štyroch  náboženstiev - až sa mi to teraz ťažko hovorí. Vyše 70 % obyvateľstva vyznáva budhizmus, čiže je to predovšetkým budhistická krajina. Čo sa týka Slovákov - môžem hovoriť zo svojej vyše päťročnej skúsenosti - ,,moji" Srílčančania, ktorým pomáham, medzi nimi sú dvaja vdovci, čo sa starajú o deti, majú ,,našu Slovač" veľmi radi. Slovák má veľké srdce. Skôr, ako odíde na Srí Lanku, opýta sa: ,,A aký darček tam mám tomu a tomu sprievodcovi zobrať? Môžem svojho srílanského šoféra pozvať podvečer na slivovicu? Ako sa mám správať, aby som ho niečím neurazil, čoho sa vyvarovať?" Neuveriteľné. Slováci nie sú klienti, stanú sa veľmi rýchlo priateľmi. Keďže kontakt cezo mňa je veľmi privátny, mnohí sa so šoférujúcim sprievodcom zvítajú objatím už na letisku ako so starým kamošom. Majú pocit, že ho dávno poznajú. A mnohí, najmä ženy, pri rozlúčke plačú. Nie je to vôbec výnimočné. Keď vybuchli bomby, zasypali ich správami, či sú v poriadku. Ten kontakt je dlhodobý.


Podľa časopisu Lonely Planet je Srí Lanka dovolenkovou destináciou roka. V ktorom období je podľa Vás najkrajšia? 
Moja prvá Srí Lanka sa uskutočnila v apríli. Vtedy je dosť horúco. Potom som opakovane chodievala v januári, pretože sa mi páčilo odísť z našej zimy do tepla a začiatkom januára mám v práci viac voľna. Naše zimné mesiace sú však na Srí Lanke top sezónou, čo naposledy znamenalo prívaly turistov a najvyššie ceny. Naposledy som bola na Srí Lanke na prelome júna a júla (aj z dôvodu dcériných prázdnin) a neviem si to vynachváliť aj pre dozrievanie množstva druhov ovocia. Vznikol z toho 16-dielny seriál Denník zo Srí Lanky, ktorý je online. Na precestovanie ostrova je vhodné obdobie v zásade po celý rok. Zvažovať treba jedine pri výbere pláží - tam je evidentná sezónnosť. Teraz od mája je plážová sezóna na severe a východe ostrova. Ja vždy hovorím cestovateľom: Choďte, keď môžete, alebo keď sú lacné letenky. Viac neriešte. Teraz musím dodať - zvažujte bezpečnostnú situáciu, prirodzene.

Ak by ste mali zhrnúť do zopár bodov základné fakty, ktoré by mal Slovák vedieť o Srí Lanke pred vycestovaním, aké by boli?
Je to exotická krajina s vysokým UV indexom a hoci tam viacerí ľudia  chodili aj s maličkými deťmi pomaly ako domov, ja nikdy nepodceňujem zdravotný aspekt, beriem pomerne bohatú vlastnú lekárničku, ale to zo mňa hovorí 20 rokov písania o medicíne... Správam sa zodpovedne, nikdy nehladkám túlavých ázijských psov a neprovokujem opice, po očkovaní proti besnote v prípade uhryznutia totiž netúžim, o takých prípadoch som už písala. Srí Lanka je krajina, kde funguje systém ,,tipov", ľudia pracujúci v turizme očakávajú za svoje služby ,,všimné" - a nielen v reštauráciách. To niektorých prekvapí. Sprevádzanie po čajovej továrni je oficiálne zadarmo, ale tá sprievodkyňa očakáva, že jej niečo dáte. Podobne je to s mahautom, ktorého slona umývate kokosovou škrupinou v rieke, hoci oficiálny poplatok ste zaplatili. Občas si vypýta za fotografovanie nejaké drobné aj zberačka čaju či koloví rybári na juhu Srí Lanky. Tí ľudia majú nízke príjmy a toto im pomôže. Ešte musím zdôrazniť jednu vec - Indický oceán je často pomerne divoký a máva na mnohých miestach relatívne vysoké vlny. Už boli udreté hlavy, vykĺbené ramená aj zlomená kľúčna kosť. Pre surferov je to však raj. Určite sa však dajú nájsť aj pokojné miesta. Srí Lanka nie sú Maldivy. Mnohí však návštevy týchto dvoch destinácií spájajú a kombinujú do jednej dovolenky. 


Otázka na záver – keď sa rozhodnem spoznať tento ostrov, môžem sa na Vás obrátiť? Poradíte mi aj s výberom miest, kde prenocovať či s vypracovaním itinerára?
Itineráre ,,dávam z hlavy", lebo som ich už určite napísala aspoň stopäťdesiat. Nemôžem však radiť všetkým, lebo to by som nerobila nič iné a ja mám svoju novinársku prácu a rodinný život. Programy vždy písavam pred polnocou a potom sa mi o tom aj sníva. :-)  Robím to len pre tých, ktorí chcú cestovať so šoférom, vtedy viem, že to, čo som navrhla, je z hľadiska presunov stihnuteľné. Samozrejme, na jednu-dve otázky som doposiaľ odpovedala každému. Srí Lanka určite stojí za návštevu. Verím, že čoskoro sa tam všetko dá do poriadku. Táto krajina si nezaslúži to množstvo rán, čo už dostala. 

Fotografie zdroj: Archív Bianky Stuppacherovej

Komentáre