Tatér Richard: S klientom vždy hľadáme spoločnú cestu

Richard Mattertaj pôsobí ako tatér už niekoľko rokov a je známy pod umeleckým menom Rem Matt. Jeho salón General tattoo ateliér je v Pezinku, preto sme sa ho okrem iného spýtali aj na to, či vinári v tejto oblasti túžia po tetovaniach hrozna a vína.Kedy si začal tetovať, čo Ťa k tomu priviedlo a čo bol ten najsilnejší hnací motor za týmto rozhodnutím?


Tetovať som začal od roku 2013, priviedla ma k tomu túžba tvoriť a byť slobodný a predovšetkým robiť to, čo ma najviac baví. Po roku strávenom v práci, kde som bol zamestnaný na trvalý pracovný pomer som sa rozhodol, že žiť v bludnom kruhu, kde musím plniť stanovené príkazy od nadriadeného ma vôbec nenapĺňalo. Vždy som sa uberal kreatívnym smerom. Preto som videl veľký potenciál spojiť moju kreativitu so zárobkovou činnosťou, ktorá by ma reálne živila a predovšetkým aj napĺňala. Už počas strednej školy ma veľmi bavilo maľovanie, grafity. Tetovanie je preto pre mňa cestou ako všetky moje záľuby spojiť.


Môže sa tatér sám tetovať?


Samozrejme, že áno. Je to ideálne plátno pre trénovanie svojich zručností. Myslím si, že málokto začne tetovať hneď ako chytí strojček do ruky, preto je vhodné, aby to najskôr vyskúšal sám na sebe, aby tak neničil kožu iným. Aj keď väčšinou prví odvážlivci sú zväčša kamaráti. Keď si tetovanie najskôr začne tatér trénovať sám na sebe, zdokonaľuje sa a taktiež vie popísať pocity bolesti, na ktoré sa väčšina zákazníkov pýta.


Aké sú aktuálne módne trendy a čo hovoríš na "biele" tetovanie?


Musím povedať, že sa snažím si trendy v tetovaní nevšímať a väčšina ľudí, ktorí ich kopírujú, to neskôr oľutujú. Tetovanie by malo byť každého osobné vyjadrenie a malo by mať v sebe kus poézie.

Čisto biele tetovania nie sú až také časté a žiadané. Treba pri nich zohľadniť veľa aspektov - od pigmentu pokožky až po zobrazenie daného motívu. Na niekom môže vyzerať pekne a na niekom ako jazva.

Bielu farbu ale používam veľmi často, keďže dodáva výslednému dielu živosť.


Čo alebo kto Ťa ovplyvňuje pri Tvojej práci? Máš aj zákazníkov, ktorí Ti pri výbere vizuálu nechávajú "voľnú" ruku? Teda, ruku pri Tvojej práci doslova voľnú mať nemôžeš :-)


Celá moja tvorba záleží od klienta. Vždy sa s každým klientom snažím nájsť spoločnú reč o tom, čo ideme tvoriť. Nie je to tak časté, ale nájdu sa aj takí. Uvítal by som, keby si ľudia začali uvedomovať, že tetovanie nie je služba ako napríklad návšteva kozmetického salóna. Ide o umeleckú tvorbu, ktorá by mala mať niečo z vybraného umelca.


Tvoje štúdio je v malebnom vinohradníckom meste, ktoré je známe ako kraj viníc a vínnych pivníc. Chodia za Tebou do štúdia fanúšikovia kvalitného vína s požiadavkou na tetovania hrozna, vína či iných miestnych symbolov? :-)


Už zopár vinárov som tetoval, ale vinohradnícke motívy to neboli. Ale vždy mi priniesli fľašku vínka na ochutnanie, samozrejme až po práci. :-)


Ak chcete vidieť viac z Richardovej tvorby, pozrite si jeho insta účet  @rem_matt @gnrl_tattoo alebo web https://www.generaltattoo.eu


  


  


Zdroj foto: Archív R.M.


Richard Mattertaj, umeleckým menom Rem Matt. General tattoo atelier, Hrniarska 58, Pezinok. 
Komentáre