Dajana Rodriguez: Kabelka ako šperk

Sú exkluzívne, zaujímavé a mohli by zdobiť svetové móla. Šijú sa v Partizánskom, nosia ich úspešné Slovenky a stojí za nimi mladé dievča. Kabelky z jej dielne sa stali populárnymi medzi ženami, ktoré hľadajú originalitu a kvalitu. Práve v tomto spojení spočíva výnimočnosť návrhárky Dajany Rodriguez.
Pre aké ženy tvoríte kabelky?
Pre všetky, naozaj. Naše zákazníčky sú rôzneho veku, štýlu, profesie. Ale spája ich to, že sú uvedomelé, vážia si slovenský produkt. Chcú podporiť domácu tvorbu, je to pre nich viac ako kabelka "svetových značiek" alebo čínske produkty, o ktorých pôvode nevedia nič. Naše zákazníčky sa tešia z osobných stretnutí, z osobného prístupu, páči sa im celý príbeh a samotné kabelky. Je to taký celistvý balík, nejde len o produkt.


Máte za sebou prvú módnu prehliadku. Kedy ste si povedali, že je ten správny čas a čo bolo impulzom?
Bol to taký živý proces. Ja som už posledné dva roky cítila, že chcem vlastnú prehliadku doma v Partizánskom. Cítila som, že som sa už niekde posunula a že chcem urobiť najväčšiu kolekciu a galavečer k tomu. Keď som sa zasnúbila a riešila svadbu, tak prišlo rozhodnutie. Chcela som túto životnú etapu uzavrieť veľkolepo. Ale keby nebolo môjho brata, tak by som do toho nešla.


Kedy bude ďalšia?
Možno to je odvážne tvrdenie, ale ohlasy sú tak vynikajúce a my sme takí spokojní, že asi aj takto o rok alebo o dva. Ľudia nás podporujú a už teraz sa na ďalšiu pýtajú, chcú si zarezervovať lístky na budúci rok.
Ako dlho vám trvá príprava kolekcie na prehliadku?
Kolekciu som pripravovala pol roka. Samozrejme na začiatku je tej práce menej a nevenuje sa človek len tomu, no posledné dva mesiace to bolo každý deň len o prehliadke. Najskôr riešim nápad, skice, nasledujú strihy, technické veci, materiály. Je toho veľa, čo bežný človek nevidí a nevie si predstaviť, koľko je za tým práce. Ale to je v poriadku, každá práca je náročná v určitých smeroch ale keď je dobrý výsledok, tak to stojí za to.


Povedzte viac o nových kolekciách. Čím sú podľa vás výnimočné. 
Kolekcia Royal. Tá je naozaj len čistý odraz mojej duše. Milujem históriu, vznešenosť, luxus, originalitu, ornamentaliku a presne takáto je táto kolekcia. Tu sa z kabelky stáva šperk. Kolekcia croco je pre mňa výnimočná tým, že sú to výrobky, ktoré sú vyrobené len po 1-3 kusoch a tak sú absolútne jedinečné. Kolekcia Bohemian je pre mňa základom, ktorý by nemal chýbať v šatníku každej ženy. Pripravila som ju tak, že sa dá obmieňať so zaujímavými popruhmi, takže aj dámy sa môžu kreatívne vyšantiť.
Aké kabelky nosíte Vy?
Len moje samozrejme :) V minulosti som viac nosila väčšie kabelky, posledný rok som presedlala na menšie a dokonca len tie najmenšie. Mám rada, keď je kabelka výrazná, často mám jednofarebný outfit, kde vynikne práve tá kabelka. No keď cestujem, preferujem sady - cestovná taška a kabelka, vždy musím byť dokonale zladená. Taktiež pribudli v mojom šatníku aj dva ruksaky, s ktorými chodím rada na výlety. Mám kabelky aj jednofarebné aj vyšívané a samozrejme milujem tie moje výrazné popruhy.


Ktoré módne značky Vás inšpirujú?
Je jediná značka, ktorú naozaj sledujem a roky obdivujem a jej štýl sa mi 100% páči a to je Dolce & Gabbana. Milujem ich ako celok, oblečenie, topánky, kabelky, všetko. Myslím, že ma nepriamo inšpirujú už roky, pretože aj oni milujú vzory, kvety, ornamentaliku a rovnako ako aj ja históriu. Máme podobný vkus.
Veľa návrhárov podniká v hlavnom meste, vy ste zostali v Partizánskom. Prečo?
Pretože som rodinne založená osoba, mám rada svoj pokoj, mám tu celú rodinu a mám rada to, že tu každého poznám. Nemenila by som, som rada za to, že takto pomáham aj regiónu a nemyslím si, že človek musí byť v Bratislave, aby niečo dokázal. Ja tam často chodím na stretnutia ale vždy sa rada vraciam sem. Aj Bratislava má svoje výhody a rada tam trávim čas, no rodinné zázemie je pre mňa viac. Rovnako chodím do USA za maminou môjho snúbenca, no život tam si zatiaľ predstaviť neviem. Mne zatiaľ vyhovuje Partizánske, samozrejme uvidím čo život prinesie a nebránim sa ničomu.
Koľko trvá ušitie kabelky?
To je rôzne. Hlavne to nie je len o šití. Je to o vyrezávaní dielov, vyšívaní, farbení, príprave. Keď sa robí nový strih, tak to sú desiatky hodín a aj dni skúšania a omylov. Keď už strih máme a sedí, tak je to jednoduché. Ak kabelka nie je vyšívaná, tak celková práca na nej trvá 1-4 hodiny, záleží od modelu. Ak je kabelka vyšívaná, tak treba rátať ešte aj vyšívací čas, čo je rádovo v hodinách.
Materiál, s ktorým pracujete najviac, je koža. Prečo?
Pretože to je najkvalitnejší materiál, ktorý na svete existuje. Najtrvácnejší, najkrajší a má najviac variácii. Nepodporujem pvc materiály a koženky, ktoré dnes pomenúvajú - ekokože. S ekológiou to nemá nič spoločné, je to len marketingový ťah. Tá umelá koženka ničí našu planétu omnoho viac ako pravá koža. Naša hovädzia koža je vedľajší produkt potravinárskeho priemyslu a takúto kabelku budete nosiť roky rokúce a nezničí sa tak, ako koženka. Ak príde do ponuky nejaký naozaj ekologický materiál, ktorý bude vyhovujúci a bude sa dať z neho kvalitne vyrábať, rada prídem aj s takýmito výrobkami.
Kde beriete inšpiráciu? 
Pri každej kolekcii je to iné. Pri folklórnych edíciach ma inšpirovala naša história a vzory našich starých mám. Pri kolekcii Tropicana to bola príroda, kvety, farby. Kolekcia Princessa vychádza z histórie, je inšpirovaná zámkami a hradmi.
Tvary vašich kabeliek sú veľmi zaujímavé, ako ste k nim prišli? Inšpirovali ste sa módnym trhom?
V tomto ma inšpirujú hlavne potreby mojich zákazníčok a tie moje. Keď chceli zákazníčky kabelky na formát A4, mali ich. Keď pýtali ruksaky, prišli sme s ruksakmi. Nedávno sme doplnili ponuku o tašky na notebooky, pretože ich od nás vyžadovali. Posledný rok cítime, že sa kabelky zmenšujú a ľudia také pýtajú. V tomto počúvam ženy, my najlepšie vieme, čo pre bežný život potrebujeme. Dovolím si tvrdiť, že sme jedna z mála značiek, ktorá nechá spotrebiteľa v takejto miere ovplyvniť ponuku. Ja to robím tak, že si svoj dizajn držím, ja len počúvam odporúčania a požiadavky a čo sa mi hodí a viem to zakomponovať, tak to použijem.
Aký je pre vás ideál ženskej krásy?
Jednoznačne žena musí mať charizmu. Nejde ani o proporcie, farbu vlasov ani nič také. Musí mať energiu, vyžarovať z nej inteligencia, krása, musí poznať svoju hodnotu, musí vystupovať hrdo, žensky, musí z nej vyžarovať dobrá duša a cit pre módu neuškodí :)
Vaša firma je doslova rodinná. Oľutovali ste to niekedy?  Ak to funguje, prezraďte recept, ako skĺbiť prácu a súkromie. 
Jasné, že áno :D To kto povie, že nie, tak klame. Ale len na chvíľku. Bez nich by som tu aj tak dávno nebola. My sme taká talianska rodina a my sa aj pohádame, aj nakričíme ale o 5 minút na to sa obíjame, ideme na obed. Sme živelní, každý má iné názory ale musia sa ľudia rozprávať. 

Zdroj foto: Archív Dajany Rodriguez

Komentáre