Niekto na zloženie materiálu dbá, niekomu to je jedno. Faktom ale je, že nám umelá hmota na tele môže privodiť aj rôzne kožné problémy. Avšak niekedy syntetické materiály verne kopírujú tie prírodné. Ako sa v nich vyznať?
Viskóza
Materiál, ktorý si často ľudia pletú s hodvábom. Cieľom výrobcov je štruktúrou napodobniť vlákno priadky morušovej. Ide o celolúzové vlákno a vyrába sa potláčaním celulózovej hmoty, ktorá je získaná z dreva alebo z bavlny. Proces získavania hmoty je síce chemický, ale neznamená to, že by sa výsledná látka mala zatracovať. Na oblečení z USA sa môžeme ešte stretnúť s druhým názvom tohto materiálu- rayon. Na nosenie je oblečenie z viskózy príjemné a v lete chladí. Nevýhodou je bohužiaľ to, že pri praní na vyšších teplotách sa zráža a ľahko sa vyderie. Z tohto materiálu sa vyrábajú obľúbené letné šaty a na zimu úpletové.
Polyester
Polyester je umelé zlo. V obchodoch ho nájdete bohužiaľ, skoro na každom vešiaku, pretože jeho výroba je najlacnejšia. Niekedy býva len prímesou, ale ak vidíme na ceduľke 100%, mali by sme kúsok odložiť zase naspäť do regálu. Okrem nízkej ceny niektorých odevov, je jeho obrovskou výhodou to, že sa vôbec nekrčí. Z tohto materiálu sa robí množstvo odevov, od blúzok až po funkčnú spodnú bielizeň. Základnou surovinou pre výrobu polyesteru je ropa.
Nylon
Nylon je druh polyamidu, čo je prvé syntetické vlákno vyrobené v roku 1938. Iný druh polyamidu je český vynález - silon. Dnes sa s ním už veľmi nestretávame, pretože je jeho výroba drahšia ako výroba polyesteru. Vyrábajú sa z neho pančuchy a športové oblečenie. Niekde sa používa ešte ako prímes.
Akryl
Táto náhrada za vlnu bola objavená už v 50. rokoch. Ak teda obdivujete v obchode vlnený kabát, ktorý stojí len 50€, verte, že nie je vyrobený z vlny, ale ide o jeho napodobeninu - akryl. Výhodou je, že na takýto kabát vám určite nepôjdu mole, pretože im akryl nechutí. Avšak, zároveň vás nezahreje ako pravá vlna. Na rozdiel od vlny, akryl nehryzie, takže pri kúpe svetríka ho určite budete radi preferovať. Kvalita akrylového vlákna sa môže rôzniť. V obchode teda môžete nájsť skutočne otrasne vyzerajúce kúsky, ale aj také, ktoré vôbec umelo nevyzerajú.
Zdroj foto: Unsplash
Komentáre