Potvrdené! Objatie zlepšuje spánok, zdravie, vzťahy a dokonca aj imunitu

Toto sa stane, keď vás niekto objíme. Vedci sa konečne venovali nášmu obľúbenému objímaniu a prišli s prekvapivými výsledkami, ktoré vás donútia bežať a objímať sa. Tieto štyri fakty ukazujú, prečo sú objatia a fyzická blízkosť pre naše zdravie tak dôležité.

Dlhú dobu ste možno nikoho neobjali. Poznáme pocity osamelosti, keď nemáme svoju polovičku alebo keď kvôli pracovnému vyťaženiu dlhšiu dobu nevídame svojich kamarátov. Vedci zistili, že objímanie je pre naše telo priam potrebné. Tu zistíte prečo.

1. LEPŠÍ SPÁNOK
Od zaspávania s batoľatami po maznanie s partnerom: je známe, že jemný dotyk zlepšuje náš spánok. To preto, že dotyky znižujú hladinu kortizolu. Kortizol je dôležitým regulátorom nášho cyklu spánok-bdenie, ale tiež sa zvyšuje, keď sme v strese. Niet teda divu, že vysoká úroveň stresu môže spôsobiť nespavosť. Tu môže pomôcť objatia a maznanie.

2. MENEJ STRESU
Keď sa objímeme, telo uvoľní látky, ktoré sú hovorovo známe ako "hormóny šťastia". Oxytocín má napríklad upokojujúci účinok a pomáha znižovať stres. Pravidelné objímanie nás taktiež dlhodobo robí lepšie odolnými voči stresu. Štúdie napríklad ukazujú, že dojčatá, ktorí zažívajú veľa láskyplného fyzického kontaktu, zvyčajne menej reagujú na stresové faktory a menej často zažívajú úzkosť v dospelosti.

3. ZVÝŠENÁ POHODA
Objatia zlepšujú naše vzťahy a robia nás šťastnejšími. Dôvodom je uvoľňovanie endorfínov. Vďaka nim vnímame objatia a dotyky ako obohacujúce. Aj pohladenie domáceho maznáčika môže mať pozitívny vplyv na našu pohodu - hormóny šťastia rastú ako u zvieraťa, tak u majiteľa.

4. LEPŠIE BOJUJETE S INFEKCIAMI
Regulácia našich hormónov, dotykov a objatí môže tiež ovplyvniť imunitnú reakciu nášho tela. Kým vysoká úroveň stresu a úzkosti môže potlačiť našu schopnosť bojovať s infekciami, láskyplný dotyk má pozitívny vplyv na naše zdravie.

Výskumy dokonca naznačujú, že maznanie nás môže ochrániť pred prechladnutím. Namiesto toho frekvenciu objímania pozorovalo o niečo viac ako 400 dospelých, ktorí boli následne vystavení vírusu. U tých, ktorí mali viac objatí, bola výrazne menšia pravdepodobnosť prechladnutia.

Zdroj foto: Pexels.com


Komentáre