Prečo neustále odkladáme malé a nenáročné úlohy?

Máte na svojom to-do liste drobné úlohy, pri ktorých stále chýba červená fajka? Viete, že jeho splnenie vám zaberie maximálne desať minút, a napriek tomu sa k nemu nedokážete dokopať? Vitajte vo svete ľudí, ktorí tak dlho odkladajú drobné úlohy, až sa stretávajú s veľkým problémom.

Sprvu to vyzerá, že máte utriedené priority. Ste si vedomí toho, že na svojom zozname denných povinností máte úlohy s nálepkou "dôležité" a "nedôležité". Po hlave sa teda vrhnete do plnenia náročných aktivít a drobné úlohy odkladáte na neskôr. Až skončím v práci, tak to vybavím. Až prídem z obeda, tak sa na to vrhnem. Až pôjdem vyvenčiť psa, tak odpíšem. Keď bude víkend, tak to urobím. Zrazu sa vaša hlava premení na jeden veľký pátraci balón, ktorý hľadá ďalšie a ďalšie "až".

Lenže na prvý pohľad banálna úloha sa po niekoľkých dňoch či týždňoch odkladania zmení v prioritu č. 1, ktorá už dávno mala byť splnená. Následne sa stretávate nielen s výčitkami kolegov alebo nadriadeného, ale predovšetkým s vlastným svedomím. Prečo som to neurobil hneď? znie vo vašej hlave, a zároveň si vehementne sľubujete, že nabudúce sa to už nestane. Potom ale vo vašej e-mailovej schránke cinkne správa, na ktorú odpíšete, až ...

Keď sa drobnosť premení v monštrum
Každý z nás občas odloží veľkú úlohu, ktorá vyžaduje veľa času, odhodlanie, a predovšetkým energie. Je teda ospravedlniteľné, keď sa pred dovolenkou nevrhnete do nového projektu, alebo odložíte náročné rokovania na deň, na ktorý sa stihnete lepšie pripraviť. Vystáva ale otázka, prečo odkladáme úlohy, ktoré nepôsobia zložito ani nie sú časovo náročné. Naopak, ich môžeme vyriešiť v rámci niekoľkých minút.

Podľa psychologičky Fuschia Siroisové je to dané skutočnosťou, že si riešením úlohy nie sme istí. "Drobné úkony väčšinou odkladáme vedome a zámerne, lebo v nás vzbudzujú pochybnosti, neistotu, strach alebo pocit nekompetentnosti," vysvetľuje psychologička pre BBC. Skúste si spomenúť, kedy naposledy ste odďaľovali drobný úkon. Možno sami zistíte, že ste na e-mail kolegovi neodpovedali kvôli tomu, že ste sa báli jeho reakcie. Alebo ste neofotili pracovný dokument len z toho dôvodu, že si nie ste istí, ako funguje nová kopírka.

Ďalší dôvod, prečo sa malé úlohy môžu hromadiť, je to, že im často chýba pevný termín splnenia alebo odovzdania. Je logické, že v taký moment im prisudzujeme nulovú dôležitosť, a naopak sa venujeme úlohám, ktoré "horia". Bohužiaľ, aj malé úlohy začnú jedného dňa tlieť, a potom už je len na nás, či si dymu všimneme a rýchlo ho uhasíme.

Zdroj foto: pixabay.com


Komentáre