Päť šálok čaju denne pomáha v starobe udržať pozornosť a zlepšuje funkcie mozgu

Že pitie čaju podporuje funkcie mozgu, sa vie už dlho. Pokiaľ sa jedná o kvalitný čaj, je podpora väčšia. Vedci z univerzity v Newcastli sa zaoberali tým, aký vplyv má na staršie osoby.

Vedci z Newcastle University vykonali štúdiu, v ktorej bolo preukázané, že tí, ktorí pili aspoň päť šálok denne, posilnili svoje kognitívne schopnosti. Zvýšilo sa ich sústredenie a zlepšila sa pozornosť. Okrem toho sa im zlepšili aj psychomotorické zručnosti. To sú tie, ktoré spájajú mozog a pohyb. Jedná sa o koordináciu pohybov, obratnosť, rýchlosť a silu pri pohybe. Účastníci testov preukázali lepšiu presnosť a rýchlosť reakcie pri bežných činnostiach (vypĺňanie skladačky, šitie alebo tiež riadenie automobilu).

Štúdie na senioroch 85+
Predmetom testov boli zvyky ľudí (nad 85 rokov), ktorí žili vo svojich domovoch, prípadne v asistovanom ubytovaní. Tí, ktorí vypili päť a viac hrnčekov čaju (je jedno či s mliekom alebo bez neho), uspeli lepšie pri kognitívnych testoch.

Pitie čaju a jeho rituály
Výskum viedol dr. Edward Okello z Centra pre výskum ľudskej výživy na univerzite v Newcastli. Ten sa k výsledkom vyjadril: "Zručnosti, ktoré vidíme v tejto skupine veľmi starých ľudí, nemusia byť spôsobené len zlúčeninami prítomnými v čaji, ale môžu to byť tiež rituály prípravy hrnčeka čaju alebo zdieľané chvíle nad šálkou čaju. Sú totiž rovnako dôležité."

Štúdia na viac ako tisícke osôb z Newcastle a North Tyneside začala v roku 2006 a dnes v nej pokračuje asi 200 účastníkov, ktorí majú zhruba sto rokov. Testovanie sa vykonávalo na základe informácií z dotazníkov, meranie, funkčných testov a krvného testu nalačno.

Čierny čaj a vplyv na zdravie
Pravý čierny čaj, to je vlastne rastlina Camellia sinensis. Vyššia spotreba tohto čaju sa premietla do lepšieho sústredenia a udržanie pozornosti a tiež do psychomotorickej rýchlosti. Vedci ale nenašli súvislosť medzi konzumáciou čaju a celkovou mierou pamäti ani s ohľadom na výkon pri jednoduchých rýchlostných úlohách.

Pitie čaju patrí medzi veľmi starú tradíciu a zároveň sa jedná o najčastejšie konzumovaný nápoj na celom svete. Kým Veľká Británia je po Turecku a Írsku na treťom mieste v spotrebe čaju na obyvateľa, v Slovenskej republike sa priemerne vypije 200 g čaju (údaj za všetky druhy čajov) za rok v prepočte na obyvateľa, čo je veľmi málo.

Údaje z uskutočnenej štúdie hovorili nielen o prospešnosti samotného čaju, ale aj o rituáloch spojených s jeho pitím. U nás sa obvykle používajú porciované čaje. Menší podiel pripadá na sypané čaje, pričom tie kvalitnejšie sú k zohnaniu v špecializovaných obchodoch.

Zdroj foto: pixabay.com


Komentáre