Odmietate aj napriek únave v noci spánok a miesto neho vytiahnete radšej mobil? Dávajte pozor, je to nový typ prokrastinácie

Poznáte ten pocit, keď miesto večerného spánku tvrdohlavo a naviac aj bezdôvodne zostávate hore, pretože máte pocit, že ste si na seba počas dňa nenašli čas? Psychológovia sa zhodli, že takáto prokrastinácia existuje a má dokonca svoje presné pomenovanie: „Prokrastinácia pred večerným spánkom z pomsty“.

Je neskoro a vy ste vyčerpaní. Ledva ste stihli po práci večerať a osprchovať sa. Možno ste si pozreli niekoľko epizód svojho obľúbeného seriálu na Netflixe alebo ste si prečítali jednu kapitolu  z práve rozčítanej knihy. Teraz ste v posteli a viete, že by ste mali spať. Oči sa vám začnú zatvárať a budíček do práce vás zobudí o šiestej. Ale stále nie ste pripravení na odpočinok. Niektorá časť vo vás je nespokojná. Táto aktivita má názov „revenge bedtime procrastination“, čo má voľný preklad: Prokrastinácia pred večerným spánkom z pomsty.

Neprehliadnite: Móda podľa Jennifer Aniston: Tri nadčasové kúsky, ktoré musíte mať v šatníku


Je to fráza spopularizovaná generáciou mileniálov a generáciou Z v Číne, ktorej význam je chápaný aj ako „bezsenná nočná pomsta“. „Kombinácia západného pracovného dňa  so životom typu „pracujte z domu“ a neustále silnejšími väzbami k moderným technológiám vytvára dokonalú búrku, ktorá prispieva k „pomsteniu sa pred spánkom“, hovorí Aliza Shapiro, klinická sociálna pracovníčka a terapeutka z Manhattanu. "Intuitívne vieme, že si musíme oddýchnuť, aby sme opäť dosiahli produktivitu, takže keď nám počas dňa chýba zdroj relaxácie, snažíme sa ho nájsť na iných miestach a v iných časoch - aj keď je to na úkor nášho spánku."

Možno sa vám uľaví, keď zistíte, že v tom nie ste sami, ba dokonca, že váš zlozvyk má u psychológov svoje meno. Prokrastinácia pred večerným spánkom z pomsty sa stala novým pojmom a začala sa šíriť aj na sociálnych sieťach.

Ak sa chystáme trochu zrelaxovať v čase, keď deti spia a máme vybavené všetky denné povinnosti, prečo si nedáme pár minút jogy alebo nevypijeme teplý čaj, ako nám to už minimálne 5 000-krát odporučili „wellness influenceri“, ktorých sledujeme? Prečo musíme v noci padnúť na naše telefóny miesto do vankúša? 

Prečítajte si aj: Tajomstvo dámskej kabelky odhalené: Ako je možné, že sa do nej všetko zmestí, a prečo potom nič nemôžeme nájsť?


„Pre mnohých z nás, keď v hlbokej noci konečne odložíme všetky svoje technologické vymoženosti, je to prvýkrát, čo zostaneme sami so svojimi myšlienkami a pocitmi bez akýchkoľvek rozptýlení,“ hovorí Shapiro. "Ak sa bojíme toho, čo nájdeme, alebo - možno bežnejšie - vieme, že sa nám vynoria nepríjemné, komplikované alebo ťažké myšlienky alebo pocity, podvedome sa im pokúšame vyhnúť." 

Zdroj foto: pexels.com; freepik.com

Komentáre