Voda s citrónom so sebou nenesie iba pozitíva. Pozor na vredy, migrény alebo žalúdočné problémy!

Na pitie dostatočného množstva vody každý deň (najlepšie dva až tri litre denne) sa hodí pár plátkov citróna v pohári, aby voda nechutila nevýrazne a dodala nám aj nejaký ten vitamín. To je všeobecne veľmi dobré, pretože citrón nám môže pomôcť s trávením a chudnutím. Avšak iba s mierou, pretože príliš veľa citrónovej vody môže mať na organizmus nasledujúce negatívne účinky:

Citlivé zuby
Kyselina v citróne môže napadnúť zubnú sklovinu a spôsobiť citlivosť zubov. Prechádzajte jazykom po zuboch a vyskúšajte, či je povrch hrubý. Ak áno, mohlo by to byť spôsobené zničenou zubnou sklovinou. Pokiaľ sa nechcete vo vode zaobísť bez citróna, odborníci odporúčajú vodu piť slamkou, aby sa voda dostala do kontaktu so zubami minimálne.

Žalúdočná nevoľnosť
Kyslá citrónová šťava môže spôsobiť takzvanú gastroezofageálnu refluxnú chorobu, pri ktorej sa žalúdočná kyselina vracia späť do pažeráka. Príznaky môžu zahŕňať ťažké pálenie záhy, nevoľnosť a zvracanie.

Prečítajte si aj: Každodenné prechádzky vám zmenia život! Koľko krokov musíte denne prejsť, aby ste mali dobrú náladu, zdravie a ešte aj schudli?


Pozor na infikovanú citrónovú kôru
Výsledky štúdie zverejnenej v Journal of Environmental Health ukázali, že kôra citrónov vo viac ako 21 reštauráciách bola kontaminovaná škodlivými baktériami. Okrem iného s vírusom E. coli, ktorý môže spôsobiť zvracanie a hnačku. Aby ste minimalizovali riziko infekcie, mali by ste citrónovú kôru vždy umyť horúcou vodou a v ideálnom prípade ju dôkladne utrieť. Aby ste riziko úplne eliminovali, iba vytlačte citrónovú šťavu a pridajte ju do vody namiesto celého kúsku so šupkou.

Vredy v ústach
Zápaly v ústach sú extrémne nepríjemné a bohužiaľ ich podporuje príliš veľa citrónovej vody. Ak je už príliš neskoro, mali by ste sa úplne vyhnúť citrónovej vode alebo kyslým potravinám, pretože spomaľujú proces hojenia.

Spúšťač migrény
Citrusové plody všeobecne môžu vyvolať záchvaty migrény. To ukázali výsledky početných štúdií.

Ako už bolo povedané, citrónová šťava môže byť zdraviu naozaj škodlivá len vo väčšom množstve. Ak si chcete len "okoreniť" vodu niekoľkými mesiačikmi citróna, potom sa nemusíte báť.

Zdroj foto: Freepik.com

Komentáre