Mrazený med: Odborníci na výživu varujú pred nezdravým trendom z Tik Toku

Tik Tok valcuje ako vlna cunami nový trend. Volá sa #FrozenHoney, ide v ňom o jedenie mrazeného medu a má okolo miliardy vzhliadnutí. Odborníci na výživu len krútia hlavami.

Tik Tok ponúka veľa zábavy, ale aj veci, nad ktorými zostáva rozum stáť. Teraz sa na tejto sociálnej sieti objavil trend jedenia mrazeného medu. Zábava? Len na prvý pohľad. Môže to totiž mať vážne zdravotné následky.

Nezdravý Tik Tok
Podľa magazínu Healthline.com odštartoval tento trend Dave Ramirez (@daveyrz), ktorý na Tik Toku zverejňuje krátke videá o jedení mrazených sladených nápojov. Keď došlo aj na med, ktorý opísal ako celkom osviežujúce, spustilo sa šialenstvo. To viedlo k desiatkam napodobňovateľou a stovkám miliónov vzhliadnutí.

"Myslím, že toľko pozornosti to získalo vďaka tomu, že veľa ľudí má med doma. Ľudia si môžu povedať: Jasne, poďme to skúsiť," citujú The New York Times tiktokera Ramireza, ktorý má cez 5,5 milióna followerov.

"Tento trend je ekvivalentom konzumácii hŕbu cukroviniek naraz - neexistuje žiadny prínos pre zdravie a môže to viesť k zažívacím ťažkostiam," vysvetľuje dietologička Amanda Izquierdo.

Med má samozrejme blahodarný vplyv na ľudský organizmus. Ak je konzumovaný s mierou, pomáha udržiavať zdravé srdce a hladinu antioxidantov v krvi. Lenže dôležité je práve skonzumované množstvo. Ak sa k tomu pristupuje tak, ako na videách z Tik Toku, kde sa mrazený med maškrtí vo veľkom, už sa pozitívne účinky vytrácajú.

Prečítajte si aj: Známe modelky prehovorili: Je to zlé, ak sú dievčatá štíhle?


Mrazený med z Tik Toku
Med je voľne povedané nabitý cukrom a má veľa kalórií. Aj keď netrpíte cukrovkou, rýchle zvýšenie hladiny cukru v krvi môže spôsobiť "cukrový šok". Prvé momenty sú super. Každé super ale raz končí. Odborníci tvrdia, že keď telo spozná, že ste zjedli veľa cukru, do tráviaceho traktu vstupuje voda, čo môže mať za následok hnačku. K tomu sa pridružuje nadúvanie a nevoľnosť.

"Potom, čo hladina cukru v krvi prudko stúpne, sa v priebehu 2 až 3 hodín zase zníži. Nízka hladina cukru v krvi vám môže spôsobiť nevoľnosť. Ale tiež hlad, tras, nervozitu, slabosť, únavu, búšenie srdca, bolesti hlavy a nesústredenosť, " dodáva ďalšie dôsledky jedení mrazeného medu odborníčka na výživu Jennifer Glockner. Navyše sa niekedy môže stať, že si miesto kvalitného medu zaobstaráte cukor maskovaný za med a potom je to ešte horšie.

Pokiaľ chcete tento trend vyskúšať, odborníci na výživu odporúčajú použiť malé množstvo ozajstného medu. To bude naopak zdraviu prospešné. Natočí niekto video aj o tom? Ramirez, ktorý to všetko odštartoval, hovorí, že trend je zaujímavý vďaka tomu, že ľudia majú možnosť byť kreatívny. A ako ďalšiu výzvu nastolil výrobu šťavy z uhoriek.

Komentáre