Základy šatníka pre rok 2023: 5 (staro) nových kúskov, ktoré musíte mať

Aj keď ako základy šatníka označujeme nadčasové kúsky, ktoré môžeme nosiť mnoho rokov, poďme si úprimne povedať, že ani im sa nevyhýba prispôsobenie aktuálnym trendom. Čo by teda nemalo chýbať vo vašej štartovacej módnej výbave na rok 2023?

Kožená bunda v pánskom štýle
Kožený krivák má doma asi každý, avšak v posledných rokoch jeho sláva pozhasínala vedľa trendu elegantných kožených trenčkotov a sák à la Rachel Green. Aj to sa postupne mení. S rokom 2023 sa na prehliadky vracia oversize bunda pánskeho strihu v sympaticky ošúchanej podobe, ktoré nadväzujú na módu kožených bomber. Pravdou však je, že kožená móda naďalej zostáva rozmanitá a každý si môže vybrať, aký strih je jeho srdcu najbližší – šliapnuť vedľa skoro nemožno.

Tielkové šaty z úpletu
Úpletové šaty vládnu šatníkom už niekoľko sezón a ich obľuba tým nijako netrpí. Naopak – stále nás bavia pre svoju pohodlnosť a univerzálne využitie. Návrhári navyše v poslednej dobe čoraz častejšie upúšťajú od komplikovaných prestrihov, ktoré sa s úpletovými materiálmi spájajú, a vracajú sa k jednoduchším podobám. V nadchádzajúcich mesiacoch tak využijete napríklad priliehavé tielkové midi šaty s rázporkom v štýle kolekcie Michael Kors alebo kodanskej značky The Garment.

Široké džínsy
Baggy strih nohavíc začal do módy prenikať vlani vďaka generácii Z a teraz sa prelieva do módneho mainstreamu. Základom sú široké dlhé nohavice, ktoré sa dajú v prípade potreby aj vyhrnúť, nižší pás v štýle boyfriend cut a v prípade džínsov aj klasicky modrý odtieň. V denimovej smršti, ktorá sa na nás valí s nadchádzajúcou sezónou, pôjde o príjemne nekomplikovaný kúsok, ktorý sa rozhodne oplatí zaradiť do šatníka, pokiaľ ho tam ešte nemáte.


Basic cropped top
Rok 2023 sa ponesie v znamení návratu bokových strihov, ktorý so sebou automaticky privedie aj comeback skrátených topov. Súslovie basic biele tričko tak v móde teraz znamená niečo iné ako pred piatimi rokmi, kedy boli žiaduce skôr voľné pánske strihy. Už vlani sa do módy začali vracať mikro tričká, ktoré vyzerajú, ako by sa zrazili v práčke, a tento trend bude pokračovať. V bielej, čiernej alebo telovej podobe pôjde o základný kúsok k nohaviciam aj sukniam.

Klasický nohavicový kostým
Po ére oversize blazerov a oblekových nohavíc sa o pozornosť hlási jednoduchý nohavicový kostým. Na prehliadkach Bottega Veneta či Akris bolo možné vidieť tmavé modely s dlhším, mierne priliehavým sakom a nohavicami ku členkom. Žiadne upcyklované cropped sako alebo široké dlhé nohavice, ktoré ovládali uplynulé sezóny, ale deväťdesiatková klasika, ktorú by vo svojom emancipovanom období ocenila aj princezná Diana. A vy ju zase oceníte ako univerzálny základ šatníka pre celé spektrum spoločenských akcií.

Komentáre