Bežné čistiace prostriedky škodia zdraviu: K upratovaniu vám stačí len citrón a ocot

Nie len vy, ale aj vaša domácnosť si zaslúžia to najlepšie. U mnohých to v domácnostiach vyzerá ako chemické labolatorium. Bežné čistiace prostriedky v pestrofarebných obaloch však môžu škodiť vášmu zdraviu. Na čo si dávať pozor a aké sú alternatívy?

Baktérie v domácnosti nikto nechce. Keď ich ale nahradíte chemikáliami, je to trochu ako z blata do kaluže. Špina síce zmizne, ale má to háčik. Niektoré látky obsiahnuté v čistiacich prostriedkoch mžu vyvolávať alergické reakcie, pôsobiť karcinogénne, zapríčiňovať problémy s dýchaním alebo hormonálnu nerovnováhu.

Hovorí sa tiež o potenciálnom negatívnom vplyve na plodnosť a imunitu človeka. Menovite o látky ako napríklad formaldehyd, toulen alebo acetaldehyd. Ich pôsobeniu sa vystavujeme pri samotnom upratovaní, keď dýchame vyparujúce sa látky.

Pravdepodobne teraz nevstanete a nepôjdete vyhodiť všetky chemické čistiace prostriedky, ale aj každá menšia zmena sa počíta. Na upratovanie sa dajú použiť aj veci, ktoré má každý doma.

Univerzálna dezinfekcia

Potrebujete:
2 hrnčeky horúcej vody;
pól hrnčeku octu;
1 lyžičku jedlej sódy;
pár kvapiek esenciálneho oleja.

Postup:
Všetky suroviny spolu zmiešajte a prelejte do rozprašovača. Zmes nastriekajte na povrch, ktorý potrebujete vydezinfikovať a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Potom zotriete handrou.

Univerzálny citrusový čistič

Potrebujeme:
0,5 litra octu;
0,5 kila šupiek citróna;
pár kvapiek esenciálneho oleja.

Šupky ponorte do octu, pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja a nechajte lúhovať asi 14 dní v zatvorenej nádobe. Potom naplňte rozprašovač a môžete sa vrhnúť na boj s nečistotami.

Máte ešte nejaké alternatívy? Napíšte nám do komentára pod článkom.

Zdroj foto: pixabay.com


Komentáre