Čo je tanorexia? Závislosť na opaľovaní končí vráskami aj nádormi kože

Čím opálenejšia pokožka kože, tým lepšie. Tanorektici sú dennodenným vystavovaním svojho tela slnečným lúčom posadnutí. Lenže prehnané slnenie mnohým ľuďom pridáva roky a dokonca ohrozuje ich životy.

Najčastejšie ide o mladé dievčatá, ktoré majú pocit, že výrazne do hneda sfarbená koža je atraktívnejšia. To, čo lekárov v tejto súvislosti desí najviac, je razantné zvýšené riziko melanómu, teda zhubného kožného nádoru, alebo ostatných kožných nádorov. Zdravotná stránka pritom nie je jediná, ktorá dostáva závislosťou na slnku zabrať. Dlhodobá intenzívna slnečná záťaž podporuje takzvaný fotoaging, teda urýchlené starnutie kože vplyvom slnečného žiarenia.

Je v podstate jedno, či ide o klasické slnko či solárium. Určitý rozdiel je síce vo vlnovej dĺžke, ale účinok na koži je prakticky rovnaký. Vznikajú naozaj hlboké vrásky a tiež sa objavuje nerovnomerné sfarbenie kože. Nejde o znamienka, ale o nápadné pigmentové zmeny. Koža je tiež viac ochabnutá a vysušená.

Vedľa túžby po zdravo vyzerajúcim zovňajšku ovplyvňuje závislosť tiež to, že vystavovanie organizmu ultrafialovým lúčom zvyšuje o 30 až 50 percent tvorbu beta-endorfínu. Ide o psychotropné látky rovnakej povahy, ako je morfín alebo heroín. Prítomnosť tejto látky môže čiastočne vysvetľovať atraktívnosť slnečných lúčov.

V našich zemepisných šírkach sa odborníci stretávajú skôr so závislosťou na umelom slnku. Hlavná je orientácia na výsledok v podobe nápadne hnedej pokožky za každého ročného obdobia. Túžba po nej, ktorá prerastá v regulárnú závislosť, nie je ale zďaleka len záležitosťou žien. Ľudia závislí na opaľovaní sa domnievajú, že opálený človek vyzerá zdravo, zatiaľ čo bledý je nutne chorý. To je ich filozofia.

Rozpoznať tanorektika je vcelku jednoduché. Ľudia, ktorí majú radi slniečko, dokážu pobyt na ňom regulovať. Závislý človek nepozná mieru. Pre neho je slnko a opaľovanie alfou a omegou všetkého. 


Komentáre