TOTO má na svedomí zlé sny a ťažké zaspávanie: Čo na ne zaberá?

Čím viac sa snažíte večer zaspať, tým horšie sny prichádzajú. Prevaľujete sa v posteli a myšlienky sa vám preháňajú hlavou. Možno je to tým, že robíte niekde chybu a odstránenie príčiny nespavosti máte bližšie, než si myslíte. Doslova na dosah ruky.

Poruchy spánku nie sú v civilizovanom svete nič výnimočné, skoro každý druhý z nás čas od času nedokáže v pohode zaspať a jeden z desiatich má dokonca poruchy zaspávania závažnejšie. Pritom kvalita nočného odpočinku je dôležitá pre našu psychickú kondíciu aj pracovné výkony.

Pohodové prostredie
Pekná a upravená spálňa je úplný základ pre príjemný spánok. Bohužiaľ, malé byty nás často nútia k univerzálnosti priestoru a tak máme v spálni bežne aj sušiak na bielizeň, na skrini debny so sezónnym oblečením, a aby toho nebolo málo, poličky sú obložené suvenírmi a tikajúcim budíkom. Rušiť nás môže aj chrápajúci partner, rozťahujúci sa pes alebo nekomfortná teplota.

Odstránením týchto príčin si výrazne pomôžeme pri zaspávaní. Nemyslíme tým samozrejme, aby sme vysťahovali partnera do obývačky, ale môžete si napríklad zaobstarať štuple do uší.

Neprejedajte sa
Častá chyba, ktorej sa asi nikto z nás občas nevyvaruje, je maškrtenie pred zaspaním, hrnček kávy alebo alkohol. Pre sladké sny je lepšie, keď si dáte len ľahkú večeru najneskôr okolo siedmej hodiny, keď vieme, že spať pôjdeme zhruba okolo desiatej, pretože by sme mali dodržať minimálne trojhodinový odstup od posledného jedla a líhania k spánku. Istotou príjemného zaspania je hrnček čaju z medovky.

Večerné aktivity
Keď je to možné, doprajeme si po večeri ešte krátku osviežujúci prechádzku, ale pozor, žiadnu veľkú túru, ktorá by nám rozpumpovala krv. Ak trpíte častejšími poruchami spánku, skúste nešportovať aspoň päť hodín pred predpokladaným zaspávaním, a naordinujte si pokoj a pohodu. Potom už len teplú sprchu a hurá do perín.

Zastavte myšlienky
Niekedy vám hlava ide na plné obrátky a nedovolí spánku prísť. Pomôže jediné - začať myslieť na niečo iné. Inokedy je dobré prečítať si niekoľko stránok pohodovej knižky, len nie žiadny napínavý román, do ktorého sa zaberiete a skončíte nad ránom. Odporúča sa tiež vstať a krátko sa prejsť, postáť pri otvorenom okne a len sa pozerať do tmy. Niekto radí aj rýchle intenzívne žmurkanie, ktoré by vás malo odviesť od kolotoča myšlienok.

Zdroj foto: pexels.com


Komentáre