Najúčinnejšie babské rady: Ako odstrániť škvrny od džúsu, kávy alebo vína?

Pozná to asi väčšina ľudí. Stačí chvíľka nepozornosti a nevzhľadná škvrna alebo fliačik na koberci či sedačke je na svete. Čo ale s tým? Než kvôli tomu začnete nekompromisne vyhadzovať inak zachovalú výbavu vašej domácnosti či šatníku, vyskúšajte pár overených babských rád, ako sa najčastejších typov škvŕn zbaviť.

Nie je nič nepríjemnejšie, ako keď vám na obľúbenej blúzke či vašej pohodlné sedačke vznikne fľak, na ktorý žiadny bežný čistiaci prostriedok sám neplatí. Ale čo s tým? Tieto problémy pozná väčšina gazdiniek. Našťastie už na nich existuje aj pár overených trikov. Aké to sú? Možno vás prekvapí, ako jednoduché a ľahké sú spôsoby čistenia aj odolných škvŕn. Navyše vás poteší aj fakt, že na nich platí to, čo máte bežne k dispozícii doma a vo svojej kuchyni.

NA ŠKVRNY OD VÍNA PLATÍ SOĽ
Najmä škvrny od červeného vína sú na svetlom nábytku či kobercami vidieť. Ak sa vám ale doma nechtiac zvrhne pohárik, je zbytočné nadávať nad tým, akú máte smolu. Namiesto toho radšej vyskúšajte overené babské rady so soľou. Ako na to? Škvrnu čo najrýchlejšie zasypte väčším množstvom soli, ktoré sa odvíja predovšetkým od veľkosti poliateho miesta. Jedna štipka vám ale rozhodne stačiť nebude ani v prípade malých fliačkov. Soľ na poliate miesto naneste čo najrýchlejšie a nechajte pôsobiť aspoň štvrť hodiny až dvadsať minút. Dokáže dokonale vstrebať tekutinu a vytiahne aj červené farbivo.

Pokiaľ sa jedná o škvrnu na oblečení alebo napríklad na obruse či látkovom poťahu, soľ z miesta potom odstráňte a oblečenie ešte vyperte. Ak sa však jedná o škvrnu na koberci alebo na nábytku, nechajte soľ pôsobiť ešte o niečo dlhšie, ideálne aspoň hodinu. Potom ju povysávajte a celý postup ešte raz zopakujte. Nakoniec koberec očistite navlhčenou hubkou alebo handričkou namočenou v teplej vode.

Čo s fľakmi od džúsu?
Neviete ako úspešne zatočiť s nežiaducimi škvrnami od džúsu? Čerstvé škvrny ľahko odstránite ich prelievaním vriacou vodou. Keď bude váš obľúbený nábytok alebo tričko dostatočne opláchnuté, dajte ho ešte vyprať do práčky, alebo ho aspoň ručne vyčistite. Škvrny by mali zmiznúť. Pokiaľ ale na poliatom mieste napriek tomu ešte zostane nepatrný fliačik, polejte ho citrónovou šťavou a skúste znova vyčistiť. Budete možno prekvapená, ako tento pomerne jednoduchý trik funguje.

S KÁVOU RÝCHLO POD KOHÚTIK
Ak sa počas dôležité porady alebo počas práce na počítači polejete kávou, nezúfajte. Dôležité je predovšetkým konať čo najrýchlejšie. V prvom rade si dajte tiež pozor na čistenie svojho obľúbeného kúsku horúcou vodou. Na rozdiel od kávy samotnej totiž škvrnám od nej, podobne ako fľakom od čaju, horúca voda nesvedčí. Poliate miesto teda čo najrýchlejšie vložte pod prúd studenej vody. Na postriekaný nábytok alebo koberec postačí, keď priložíte na vrch handričku namočenú v studenej vode. Ak je to možné, vložte zároveň suchú utierku alebo handru tiež pod tkaninu, aby mohol absorbovať prebytočnú vlhkosť. Handričky dôkladne prepláchnite a celý postup zopakujte.

Na oblasť potom nakoniec nasypte trochu pracieho prášku, jedlej sódy alebo na ňu kvapnite tekuté mydlo. Nechajte čistič chvíľu pôsobiť a potom miesto znova dôkladne opláchnite alebo utrite. V prípade poliateho oblečenia potom ihneď dajte svoj obľúbený módny kúsok ešte do práčky. Čo sa týka nábytku či kobercu, po prvotnom procese odstránenia najvýraznejších fliačkov, zhodnoťte jeho zostávajúcu mieru znečistenia. Keď to bude potrebné, nechajte ho dočistiť profesionálom. V prípade, že sa vám škvrnu podarilo úplne alebo skoro úplne odstrániť, použite pokojne len vlastné účinné prostriedky a škvrnu s nimi ešte znova sama očistite.

Zdroj foto: pexels.com

Komentáre