Zdravie na prvom mieste: Kedy je čas vymeniť špirálu alebo lesk na pery za nové?

Rovnako ako škatuľa s mliekom v chladničke aj kozmetické produkty majú svoj dátum spotreby. Zistite, čo zo svojej kozmetickej taštičky ešte môžete použiť, čo je lepšie zahodiť, a čo už môže dokonca ohroziť vaše zdravie.

Medzi kozmetické produkty s najkratšou expiráciou patria tie, ktoré sú určené na oči a pery. Pravidelne totiž prichádzajú do styku s mnohými druhmi baktérií a zároveň pri nich najviac hrozí, že si na miesta aplikácie zanesiete nepríjemnú infekciu.

Špirála a produkty na oči
Najkratšiu trvanlivosť má špirála, ktorú je nutné meniť každé dva až tri mesiace po otvorení. Očné ceruzky vám vydržia dlhšie, asi rok. Potom by mali byť vymenené. Najlepší spôsob, ako zachovať ceruzku hygienicky čistú, je naostriť ju pred každým použitím.

Produkty na pery
Lesk na pery prichádza s baktériami do kontaktu tiež, najmä ak sa aplikuje prstami. Jedným z najvýznamnejších zdravotných rizík v tomto prípade predstavujú opary. Ak sa vám opar objaví a vy použijete lesk, musíte ho po aplikácii vyhodiť. Pri lesku sa stáva, že po pol roku - čo je jeho najčastejšia trvanlivosť - začne voňať inak alebo sa zmení jeho farba. Rúže a kontúrovacie ceruzky uchovávajte maximálne rok.

Prečítajte si aj: Kozmetické prešľapy, ktoré kazia pleť: TIETO 3 chyby možno robíte aj vy!


Žiletky a holiace potreby
Čepele jednorazových holiacich strojčekov sa otupia po prvom použití a môžu sa na nich množiť baktérie. Používajte ich teda naozaj len raz. Staré a znečistené britvy predstavujú riziko v podobe červených bodiek na koži a ďalších kožných infekcií.

Bežné žiletky by mali byť vymenené každé dva týždne v závislosti na uchovávaní a frekvencie použitia. Aby vydržali čo najdlhšie, po každom použití ich nechajte poriadne uschnúť. Nenechávajte ich v sprche!

Laky a produkty na nechty
Aj laky na nechty, ktorým vypršala expirácia, môžu šíriť plesňové a bakteriálne infekcie. Venujte tak pozornosť nielen trvanlivosti, ale aj známkam znehodnoteniu. Špinavé nožnice na nechty, pilníky a ďalšie nástroje na údržbu rúk nesú podobné zdravotné riziká. Väčšina lakov na nechty vydrží zhruba rok. Skladujte ich na chladnom a suchom mieste a skontrolujte, či je viečko vždy pevne zaskrutkované.

Zdroj foto: Freepik.com


Komentáre