TOTO je dôvod, prečo by ste mali piť kávu len v určitých časoch

Kedy ráno pijete kávu? Hneď po prebudení, po raňajkách alebo až po ceste do práce? Podľa nových štúdií nie je jedno, kedy si svoju šálku kávy vypijete. Zistite, kedy je ideálna doba.

Steven Miller, neurológ z University of Health Sciences v Marylande, prišiel na optimálny čas na rannú kávu. Kávu by ste si teda nemali dať pred 9:30. Jeho vysvetlenie? V hodine medzi ôsmou a deviatou je hladina kortizolu v našej krvi obzvlášť vysoká. Kortizol je stresový hormón, ktorý podporuje telo vo fáze prebudenia a riadi bdelosť. Steven Miller odporúča vypiť prvú kávu najmenej 1,5 hodiny potom, čo vstanete.

RANNÁ KÁVA
Predpokladá sa, že človek vstáva okolo ôsmej hodiny. "Ráno je káva najúčinnejšia pravdepodobne medzi 9:30 a 11:30, kedy je hladina kortizolu v krvi nízka," hovorí vedec. To umožňuje telu lepšie spracovať stimulujúci kofeín. Naviac pokiaľ svojmu telu dáte kávu, keď prírodný hormón kortizol už funguje, môžete si vytvoriť odolnosť voči kofeínu. Káva znižuje produkciu kortizolu a znižuje energiu. 

Ak však vstanete pred ôsmou hodinou ráno, vaša hladina kortizolu stúpne skôr ráno. Ak vstanete neskôr, vzostup hladiny kortizolu v krvi sa odloží o určitú dobu.

POPOLUDŇAJŠIA KÁVA
Podľa Millera sa tiež zvyšuje hladina kortizolu od 12:00 do 13:00 a od 17:30 do 18:30. Popoludňajšia káva je teda najlepšie okolo 14:00 a 15:00.

Zdroj foto: Freepik.com


Komentáre