Cítite sa aj po dlhom spánku unavení? Lekár prezradil vzorec, kedy presne ísť spať

So zaujímavým zistením ohľadom spánku prišiel lekár Karan Raj. Za to, že sa ráno človek zobudí nevyspatý, nemôže ani tak nedostatočná dĺžka odpočinku, ako to, kedy ste zaspali. 

Je zrejmé, že hoci si doprajete odporúčaných sedem alebo osem hodín spánku, nemusíte sa ráno cítiť vôbec oddýchnutí. Podľa Raje za to môže fakt, že ste sa zobudili uprostred spánkového cyklu, a nie na jeho konci. Vo videu, ktoré zverejnil na TikToku a zdieľal ho web The Mirror, vysvetľuje, ako spánok funguje a kedy by ste sa mali uložiť, aby ste sa prebudili svieži.

Pravidlo deväťdesiatich minút
"Počas noci prechádza mozog niekoľkými spánkovými cyklami. Každý z tých cyklov začína ľahkým spánkom, potom zaspíte do hlbokého a nakoniec zase prichádza ľahký spánok," ozrejmuje Raj vo videu, ktoré na TikToku videl už milión fanúšikov. "Každý cyklus trvá 90 minút. Najlepšie sa budete cítiť, keď sa zobudíte na jeho konci. A to preto, že sa nachádzate najbližšie bdelému stavu," vysvetľuje.

Ak sa teda ráno chcete cítiť čulí ako rybka, mali by ste si podľa Raja najprv ujasniť, kedy chcete vstávať. Ak to bude napríklad o ôsmej, odpočítajte si od toho náležitý počet deväťdesiatminútových cyklov a vyjde vám čas, kedy by ste mali ľahnúť. V tomto prípade by to bolo o 11 večer.

"Samozrejme to nebude fungovať u každého, pretože dĺžka cyklu sa u jednotlivých ľudí trošku líšia, ale za pokus to určite stojí," tvrdí Raj. A čo vy? Idete do toho?

Zdroj foto: Freepik.com


Komentáre