Joga - liek na našu dušu a cesta ku krásnej postave

Ak vás nebaví cvičenie vo fitness centre, behanie, či bicyklovanie, existuje aj alternatíva, a tou môže byť aj joga. Okrem toho, že ňou zrýchlite svoj metabolizmus, získate pevnú a štíhlu postavu, budete sa cítiť príjemne a oddýchnuto a v neposlednom rade pomôžete aj svojej psychike. Viac vám už ale prezradí Katarína Ježovicová, zakladateľka konceptu JOGA ZDRAVO a autorka metódy výučby jogy  Zdravý Chrbát- bloky®️ .Dobrý deň Katka, ako ste sa dostali k cvičeniu jogy? Čím vás očarila?
K joge som sa dostala pred 14. rokmi keď som mala zdravotné problémy. Celý život som trpela bolesťami chrbtice, sužovali ma migrény. Ako dieťa som spadla a zlomila si kostrč. V dospelosti sa problémy zhoršili. Keď som žila v zahraničí navštevovala som alternatívneho lekára a on mi odporučil jogu a zmenu životného štýlu. Ako 20 ročnej mi bol diagnostikovaný HPV vírus, ochorenie krčka maternice. Vtedy som začala s jogou naplno a výsledky boli okamžité. Očarila ma tým, že ma postupne menila a menila môj pohľad na život a samú seba. Začala som sa mat rada a vnímať sa výnimočne a celistvo. Na hodinách jogy som stretávala pozitívne naladených ľudí a usmievavé tváre. Aj ja sama som sa cítila po joge usmiata a plná energie. Dobrý pocit zo seba samej ma hnal stále viac a viac vpred a ja som sa rozhodla jogu študovať hlbšie,  vycestovať za hranice a učiť sa od odborníkov. V zahraničí som sa naučila o sebe a vďaka joge ešte viac. Sama som začala učiť pred 7 rokmi a je to moja jediná práca už niekoľko rokov. Fascinuje ma, že všetko, čo som sa naučila o sebe a na sebe aplikujem do svojej práce s ľuďmi, ktorým pomáham nájsť stratenú rovnováhu a niekedy aj seba samého.

Momentálne vlastníte koncept „JOGA ZDRAVO“, v čom sa líši od iných joga centier?
V našom koncepte sa zameriavame na problematické prípady. Či už sa jedná o chrbticu alebo pohybový aparát, tak isto aj psychiku a problémy s prežívaním. Momentálna doba si vyžaduje stíšenie a relax. To učíme u nás našich klientov cez vnímanie tela a duše. Veľkú rolu u nás zohráva aromaterapia a záber na emocionálne zdravie človeka. Často krát vnímame naše ochorenia iba fyzicky a pri joge sa učíme rozpoznávať príčiny, čo nás vedie k rýchlejšiemu uzdraveniu. Nejdeme cez kvantitu ale vsadili sme na kvalitu služieb, vyškolených lektorov a odborníkov v praxi. Dnes mame v tíme, fyzioterapeutov, masérov, psychológov a pod..

Povedzte naším čitateľom niečo viac o metóde „Zdravý Chrbát- bloky®️"?
Zdravý Chrbát- bloky®️ je moja srdcovka. Vznikla na základe požiadaviek mojich klientov ešte pred mojim príchodom na Slovensko. V Moskve som sa dostala k alternatívnym spôsobom liečenia ochorení pohybového aparátu, najmä chrbtice. To ma viedlo u nás na Slovensku jogu modifikovať a vypracovať súbor cvikov, zostavu ktorú bude môcť cvičiť každý. Jej cviky sú zostavené z rôznych štýlov jogy ako Hatha joga, Power joga, restoratívna a iyengar joga. Veľkú rolu hrá aj aromaterapia, aplikácia silíc rastlín na ľudské telo počas cvičenia. Štúdia v zahraničí a rôzni jogovi učitelia mi dopomohli pochopiť ľudské telo a vnímať ho cez jeho hranice. Zdravý chrbát -bloky metódu aplikujem niekoľko rokov na svojich klientoch a máme veľmi pozitívne výsledky. Často krát mi klienti povedia, že už niekoľko rokov navštevujú fyzioterapeutov a rehabilitujú, ale že až toto im pomohlo. Ja sa vždy zasmejem a vysvetlím im, že nielen telo ale aj dušu treba liečiť.

A ako hovorí HIPPOCRATES
Než začnete niekoho liečiť, najskôr sa ho spýtajte či je schopný vzdať sa vecí kvôli ktorým je chorý

Mnohí si myslia, že joga je len meditácia a relax. Dá sa cvičením jogy schudnúť a vyformovať postava, prípadne zrýchliť metabolizmu?
Samozrejme, mame mnoho štýlov jogy, ktorými dokážeme nakopnúť metabolizmus ( power joga) a zhodiť. Avšak opäť je to otázka toho, prečo priberáme a pochopenie toho, prečo sa to stalo, že máme žiť na chvíľu v tučnom tele. Často krát sa mi stáva, že klienti sa dlhodobo snažia schudnúť vo fitnes centrách, ubíjajú sa a mordujú. Stále však nemajú pozitívny prístup k svojmu telu, a preto nechudnú, ako by chceli. My učíme ľudí mať sa rád taký, aký som. Prijať sa a zistiť, čo moje telo naozaj potrebuje a čo nie. Z praxe mam výsledky s klientmi, že ako náhle sa uvoľnia a začnú vnímať svoje telo jedinečne, aj keď je tučnejšie, sú na dobrej ceste k schudnutiu. Metabolizmus sa veľmi výrazne prepája s nervovou sústavou, čiže napríklad zredukovanie stresu, uvoľnenie a relax nás vedie k tomu aby sme naštartovali naše chudnutie. Meditácia je veľmi silné slovo a dovolím si tvrdiť, že sama s meditáciou bojujem. Som veľmi aktívny človek, žena, ktorá má rada robiť milión vecí naraz. Ale samozrejme, že sa to nedá vždy, a preto sa učím už niekoľko rokov relaxovat, oddychovať a pozorovať svoju myseľ. Meditujem keď cvičím – v pohybe pri metóde Zdravý chrbát- bloky® keďže zostavu poznám a viem sa sústrediť na každú asánu hlbšie a intenzívnejšie ju precítiť.Môžu na Vaše hodiny chodiť aj mamičky s deťmi? Alebo vediete len čisto hodiny pre dospelých?
Zatiaľ nemáme priestor na to aby naše maminky prišli aj s detičkami. Určite je to môj budúci zámer, hlavne hneď po pôrode. Aktuálne naše služby poskytujeme dospelým, športovcom, deťom od 6 rokov a zaujímavý projekt patrí párom, ktoré sa snažia mať bábätko, a nedarí sa im.

Je o Vás známe, že rada cestujete a organizujete aj joga pobyty, ktoré miesto/mesto bolo pre Vás, čo sa týka cvičenia/učenia sa jogy nezabudnuteľné?
Mam najradšej Sri Lanku www.ayurveda-kingdom.sk, kde každoročne organizujeme ozdravné pobyty spojené s cvičením jogy a detoxikáciou organizmu. Milujem vlhké podnebie, slnko v zime a špeciálnu starostlivosť, ktorá sa nám tam dostáva. Masáže majú úžasne pozitívny vplyv na nervovú sústavu. Tu sa mi darí meditovať, vypnúť a tešiť sa z prítomnosti. 
Pobyty v Eu – sú skôr Fit štýl, kde sa pri mori maká, cvičí a zdravo stravuje. Väčšinou sú v júni, čiže sa vrátime vždy v dobrej kondícii a s pekným opáleným telom do plaviek. Tento rok nás v júni čaká fit dovolenka na ostrove Thassos. 

Je joga skutočne pre každého?
Joga je pre každého a v každom veku. Dôležité je, aby sme dozreli na spomalenie a stíšenie. Joga je o individuálnom prístupe k sebe samému a čase strávenému sám so sebou. Nie každý sa vie ponoriť do seba a vnímať chvíľku prítomnosť. Môže to na začiatku znamenať veľké trampoty, sebareflexiu, zrkadlo, v čom nie som až taký dobrý a čo mi nejde na prvý krát, ale postupne zistíme, že joga nie je o dokonalosti, ale o uvoľnení sa do skutočnosti a prítomnosti.

Aký typ ľudí najčastejšie vyhľadáva vaše hodiny?
Máme naozaj veľmi široký záber. Našimi klientmi sú ľudia po 30tke, až po 70 ročných.. Ženy, muži, manažéri, majitelia veľkých firiem a korporátni zamestnanci. Teším sa, že golfisti začali prichádzať na čaro jogy. V športe sa jednostranne zaťažuje naše telo a potrebuje kompenzáciu. Golf sa teší novej ére, zdravému rozcvičovaniu pred hrou. Na golfových turnajoch som pred 3 rokmi začala aplikovať špeciálnu rozcvičku pre hráčov, a dnes sa teším jej výsledkom. Golfisti cvičia v našom štúdiu, na ihrisku ale aj doma..


Prečo by mali ženy začať cvičiť jogu?
Ženy by mali cvičiť jogu už len kvôli hormonálnym zmenám, ktorými prechádzame, či chceme, alebo nechceme. Tiež naše pracovné nasadenie a rýchlosť. ktorou žijeme dnešný životný štýl. Myslím, že nejedna z nás mi dá za pravdu, že na seba nemá čas, a keď si ho nájde, má pocit, že sa musí zničiť, aby cítila, že niečo robila. Túto zmenu pochopíme, až keď okúsime jogu a pocítime, že niekedy sa stačí uvoľniť a predýchať, a len tak byť. Hlavne, ak ideme v práci a vzťahoch na 100%, treba ubrať.

Čo môžeme od jogy očakávať?
Joga je systém, životný štýl a pre mňa sa stala joga pracou, hobby. Od jogy sa dá očakávať veľa vecí, ak sme pripravení na zmeny. Čiže určite sa nám zmenia priority, vnímanie seba samého a možno aj svojho okolia.
Je to veľmi individuálne a nedovolím si tvrdiť, že zasiahne rovnako každého. Treba vyskúšať a byť pripravený na nové veci, zmeny a možnosti. Niekedy nám joga môže pripraviť výstup z komfortnej zóny. Odporúčam vyskúšať.

Ako sa stravujete?
Prešla som si rôznymi zdravotnými problémami, ktoré ma priviedli k zmenám stravovacích návykov. Dnes mam diagnostikovanú laktózovú intoleranciu, čiže sa vyhýbam mliečnym produktom živočíšneho pôvodu. Tiež zriedka konzumujem mäso a nejem ovocie, iba lokálne čiže jablká, hrušky.
Milujem chlieb, ryžu a zemiaky. Zeleninu jem každý deň. Milujem kávu. Sem tam aj zhreším, nejem sladkosti, ani čokoládu – nechutí mi. Život si sladím jogou a pohybom..

Ďakujeme za rozhovor, na Katkine hodiny sa môžete prihlásiť cet web www.jogazdravo.sk a ponuku pobytov nájdete na  www.ayurveda-kingdom.sk

Komentáre