Interierový musthave

Musthave termín sa nám udomácnil najmä v móde ale vedeli ste, že aj interiérový dizajn má svoje musthave? My sme vypozorovali na sociálnych sieťach tieto kúsky, ktoré vládnu rebríčku bytových doplnkov.


1) pani skvostná

Kvety su trednom vo všeobecnosti. Fokus či palma ale ideálne monstera. Takýto veľký dominantný prvok nielen, že oživý každý byt ale pôsobí blahodárne aj na naše zdravie. Takže vašu domácnosť preberie k životu. Doslovne. V dnešnej plastovej dobe nenájdete lepší interiérový doplnok ako kvet. Čím väčší a zelenší tým lepšie.

Monstera skvostná je kvet so zvláštnymi veľkými, výrazne zelenými listami. Pochádza z tropických lesov, kde aj kvitne a produkuje ovocie. U nás monstera nekvitne a dokonca jej zelené časti sú jedovaté.

Monsterám sa darí v teple (20-30 stupňov) a majú špeciálne požiadavky na svetlo a vlhkosť vzduchu. Táto rastlina nestojí málo a preto si o nej radšej vopred naštudujte viac.


2) uzol

Alebo Macramé. Tento uzlíkový zázrak ovládol celý Instagram už dávnejšie ale stále sa teší veľkej obľube. Pôvod slova macramé sa odvádza od arabského slova migramag, čo znamená vyšívaný závoj alebo okrasný lem. Umenie uzlov sa datuje v čínskych a arabských krajinách 500 rokov p.n.l. ale macramé ako ho poznáme sa dostala do Španielska zrejme okolo 13teho storočia. Stalo sa obľúbenou činnosťou námorníkov, ktorí používali uzly najmä vo svojej práci ale tiež nimi zdobili zvony, kormidla, opasky a pod. Takto sa rozšírila táto technika do celého sveta.

Takouto technikou si viete vytvoriť krásne módne doplnky ako napríklad náhrdelník, opasok či tašku. Ale najväčším trendom sú práve interiérove kúsky ako “záves” na stenu, sieťka na kvetináč, vankúše alebo dokonca podnožku. Najlepšie na tomto doplnku je, že si ho môžete vyrobiť úplne sama.


3) mramorové čudo

Mramorový podnos či podložka nesmie chýbať v žiadnej domácnosti. Žartujeme. Určite bez nej prežijete. Ale musíme uznať, že je to naozaj veľmi pekný a vkusný doplnok, ktorý si nájde využitie v každej miestnosti. V kuchyni, jedálni či obývačke ho možete využit na servírovanie, ako tácku či ochranný prvok pod poháre a taniere. Krásne sa bude vynímať v spálni prípadne šatníku ako miesto na odkladanie šperkov. A zavzdychá po ňom aj nejedna kúpeľňa, ktorej dodá punc luxusu.


4) Obrazy, obrazy a obrazy

Celé steny z obrazov a obrázkov, kresieb či fotiek. Ideálne čiernobielych a minimalistických. Môžete ich kúpiť v celých sadách, ktoré si samé vyberiete a zostavíte. Alebo si ich navrhnete, vytlačíte či nakreslíte vy. Nechajte sa inšpirovať.


5) Zrkadlo

A veľké! Či už zvolíte starožitné, moderné alebo úplne jednoduché minimalistické a umiestnite ho v obývačke alebo spáľni, musí hrať prím. A keď už si ho zadovážite, nezabudnite ho aj správne využívať. Každé ráno sa na seba pozrite, usmejte a poprajte si krásny deň.