Pozreli sme sa na Instagram. Je to veľmi kontroverzná sociálna sieť a najmä v posledných rokoch sa často spája s nárastom ľudí s nízkym sebavedomím, depresiami a úzkostnými stavmi. Pôvodný účel bol však „vznešený“. Mala to byť platforma na zdieľanie fotografií, ktoré zachytia najkrajšie momenty, dovolia vyjadriť svoju osobnosť, záľuby, identitu. Stal sa však z neho tvrdý marketingový nástroj a tým nemyslíme spoločnosti, ale ľudí. Ako ho využívať na účel, pre ktorý bol stvorený a vziať si z neho to najlepšie?
Fenomén pre psychológov
Keď si dáte do Googlu slovo Instagram a anglické výrazy pre depresiu alebo mentálne zdravie, vyskočia vám desiatky článkov. Jeho vplyvu na ľudské sebavedomie sa venovali mnohí psychológovia. Napríklad zo štúdie z roku 2017 jasne vyplynulo, že je to najhoršia sociálna sieť pre mentálne zdravie. Prieskum sa týkal 1.500 tínedžerov a mladých ľudí. Dôsledky používania Instagramu boli úzkostné stavy, depresia a dokonca šikana.
Je však možné mať zdravé sebavedomie aj Instagram? Áno aj nie. Niektorí psychológovia vo svojich štúdiách tvrdia, že Instagram je škodlivý pre ľudí s veľmi nízkym sebavedomím a tých, ktorí prechádzajú ťažkým obdobím. Odporúčajú vtedy appku úplne vymazať, účet zrušiť. Takí ľudia sú totiž zraniteľní a pozlátko Instagramu je rizikové. Platí to rovnako pre mužov aj ženy.
Honba za followermi je cestou do pekla
Takmer každý z nás je s niečím nespokojný. So svojím vzhľadom, životom, prácou.. Je to úplne prirodzené a je to jeden z dôvodov, prečo na sebe pracujeme a snažíme sa žiť spokojnejšie a lepšie. Mnohí užívatelia Instagramu si povedali, že svoj „ideálny“ život budú žiť virtuálne. Záleží im totiž iba na tom, aby ich tak videli ostatní. Začali vytvárať nereálne aranžované fotografie, ktoré budia dojem, že sú sami atraktívnejší a ich život nesmierne vzrušujúci.
A tento trend sa začal šíriť ako vírus. Je prirodzené, že každý sa snaží odfotiť z dobrého uhla, použiť lichotivý filter a spraviť naozaj atraktívnu fotku. Extrém je, keď začne žiť viac ten instagramový, ako skutočný život. Niekoľkohodinové retušovanie či fotomontáže boli odhalené na mnohých užívateľských účtoch. A viedli, samozrejme, k veľkej hanbe a mnohým depresiám. Ďalšia kapitola je biznis. Influenceri sa stali milionármi, ich pracovný nástroj je Instagram. Nereálny dokonalý život si vytvárajú za peniaze.
Majte Instagram pod kontrolou. Majte ho pre radosť
Instagram vôbec nie je „zlý“. Ešte stále na ňom nájdete veľa zaujímavostí, pekných momentov zo života a inšpirácií. Ochráňte sa pred jeho nástrahami a vezmite si z neho to najlepšie.
- followujte tie profily, ktoré vás zaujímajú (rodina, priatelia, ľudia, ktorí vás inšpirujú)
- odstráňte zjavných influencerov a ľudí, ktorých fotky sú podozrivo dokonalé a aranžované a nevyvolávajú vo vás dobrý pocit, ničím vás neoslovujú
- spíšte si na papier vaše záľuby, či už šport, varenie, cestovanie... a cielene si vyhľadajte profily alebo heštegy, ktoré sa vám páčia a začnite ich sledovať
- sami pridávajte fotografie, ktoré sú autentické a nie umelo aranžované, budete mať o to väčšiu radosť, keď to vaši skutoční priatelia „ohodnotia“
Nenechajte sa sociálnou sieťou ovládať, ale dostaňte ju pod kontrolu. Sami rozhodujete, čo sa vám bude zobrazovať. Ten váš môže byť plný radostných a inšpiratívnych fotiek.
Zdroj foto: pexels.com
Komentáre