Čo robiť v časoch núdzového stavu v prípade stomatologických ťažkostí?!

Bolesť si nevyberá... Aj u svedomitých pacientov dodržiavajúcich ústnu hygienu a preventívne prehliadky, sa môžu v týchto časoch objaviť ťažkosti ako bolesť, opuch, prípadne zlomenina zuba.

Viete čo robiť v takomto prípade?

1. Pokúste sa rozlíšiť akútne a chronické ťažkosti. Ak ste návštevu stomatológa/maxilofaciálneho chirurga už dlhšie odkladali, máte bolesti v istých „epizódach“- prídu a odídu, návšteva lekára pravdepodobne počká. Odporúčame užiť analgetiká a sledovať stav. Ako akútne ťažkosti vyžadujúce okamžitú intervenciu môžeme definovať výrazný opuch, výtok hnisu, teplotu nad 38°C, sťažené otváranie úst, prípadne sťažené dýchanie. Samozrejme by ste sa mali lekárovi „ukázať“ ak ste mali úraz a máte podozrenie na zlomeninu čeľustí (tvárových kostí).

2. Pred nevyhnutnou návštevou stomatológa najprv zavolajte do ambulancie. Väčšina ambulancií, aj kliniky maxilofaciálnej chirurgie v týchto dňoch pracujú v pohotovostnom režime. Veľa problémov možno vyriešiť aj telefonicky, lekár vám vie v prípade nutnosti odoslať e-recept, čím sa minimalizuje kontakt a riziko prenosu nákazy

3. Buďte ohľaduplní voči ostatným ľuďom, aj zdravotníckemu personálu. Zakrývajte si nos aj ústa, dezinfikujte si ruky, po vstupe do ambulancie nechytajte predmety a postupujte výlučne podľa pokynov zdravotníckeho personálu.

4. Nedožadujte sa zákrokov, ktoré sú rizikové pre zdravotnícky personál. Medzi takéto zákroky patrí vŕtanie zubov, prípadne zložité extrakcie, pri ktorých je nutné použitie rotačných nástrojov, pri ktorom sa tvorí aerosól s možnou vírusovou náložou víriaci v ambulancií aj 3 hodiny. Váš ošetrujúci lekár dokáže vo veľa prípadoch zmierniť ťažkosti predpisom analgetík a/alebo antibiotík, ktoré zmiernia bolesť a zápal, samotný zákrok môže počkať po zvládnutí situácie.

5. Nezabudnite na pravidelné čistenie dutiny ústnej a to najmä večer. Pred večerným čistením zubov je dôležité použiť aj dentálnu niť a medzizubnú kefku. Vhodné je doplniť starostlivosť o vaše zuby aj fluoridáciou. Pasty a gély s vyššou koncentráciou fluoridov posilňujú sklovinu, ktorá sa stáva odolnejšou voči pôsobeniu kyselín produkovaných „kazotvornými“ baktériami.

Zdroj obrázkov: Unsplash.com

Komentáre