Je kolagén zázračným liekom?

V Spojených štátoch amerických sa podľa odhadov v roku 2020 predajú kolagénové produkty v celkovej hodnote až 293 miliónov dolárov! Prieskum spoločnosti Nutrition Business Journal sleduje trendovú krivku predaja kozmetických doplnkov z kolagénu už od roku 2014, kedy sa ich predaj pohyboval na hodnote 50 miliónov dolárov. Čo spôsobilo tento takmer 500%-ný nárast predaja? Je kolagén novoobjavený zázrak, ktorý funguje, či ide len o dobrý marketing?

V januári 2019 sa 30-ročná matka a učiteľka Jessica Sansevera pozrela na seba do zrkadla a zistila, že vianočné sviatky neboli k jej pokožke príliš láskavé. Suchý zimný vzduch a stres jej jemné tvárové línie prehĺbili a väčšie množstvá kofeínu a cukru sa prejavili v podobe rozacey a akné.

"Moja pokožka jednoducho nebola taká, akú by som vo svojom veku mala mať a ja som chcela preventívne urobiť niečo preto, aby sa moje vrásky neprehĺbili ešte viac.“

Kvôli citlivej pokožke Jessica nechcela používať príliš drahé krémy. Dala teda na radu jej dermatológa a zvolila iný prístup. Začala svoju stravu obohacovať o zložky bohaté na kolagén.

Za mesiac jej zmizlo akné a pokožka začala žiariť. Do 3 mesiacov si všimla množstvo ďalších neočakávaných zmien. Jej nechty boli hrubšie. Vlasy jej prestali v sprche vypadávať. Dokonca nemala bolesti v kolene pri tancovaní.

„Nie je to zázračná tabletka,“ zdôrazňuje a poznamenáva, že zmenila jedálniček a do svojej každodennej rutiny pridala probiotiká. "Ale absolútne verím tomu, že kolagén pomáha."

Kolagén tvorí 75% pokožky, a zodpovedá za jej pružnosť a zdravie. Poskytuje objem, ktorý udržuje pokožku, aby vyzerala „bacuľato“. Kolagén je proteín (bielkovina). U ľudí kolagén tvorí ⅓ všetkých bielkovín, ¾ suchej hmotnosti kože.

Kolagén patrí medzi najstaršie proteíny – v tejto chvíli je dokonca považovaný za najstarší známy proteín vôbec! Bol totiž objavený v mäkkom tkanive skamenených kostí Tyranosaura rex, ktorý žil pred 68 miliónmi rokov!

Kolagén sa nachádza vo všetkých tkanivách a orgánoch, kde vytvára akúsi nosnú konštrukciu – dáva tkanivám formu a mechanické vlastnosti. Je súčasťou medzibunkových priestorov, kože, kostí, svalov, šliach, kostných chrupaviek, zubov, orgánov, nájdeme ho v stenách ciev – jednoducho všade!

Tak ako milé dámy? Zaradíte kolagén do svojho jedálnička? Ešte jeden fakt na záver – podľa vedcov sa kolagén z rýb vstrebáva črevnou sliznicou a prechádza do krvi rýchlejšie a efektívnejšie ako bravčové či hovädzie kolagény.

Zdroj: Pexels.jpg

Banner: GMP news.jpg

Komentáre