Samoa sa stala príkladom krajiny, kde tzv. „antivaxeri“ žnú svoje smutné úspechy

Samoa sa stala príkladom krajiny, kde tzv. „antivaxeri“ žnú svoje smutné úspechy

Vedeli ste, že ostrovy Samoa a Kiribaty sú tie, ktoré ako prvé na svete oslavujú príchod nového roka? Je to samozrejme ich polohou. Spomínaná Samoa je súostrovie šestnástich ostrovov v Tichom oceáne.

Asi by svet o nich viac v roku 2019 ani nepísal, malebné ostrovy v najvzdialenejšom kúte sveta. No i keď polohou vzdialené, médiá ich miestnych obyvateľov zasiahli viac ako by bolo užitočné. Tentokrát médiá, ovplyvňujúce ľudí po celom svete šíriace hoaxy o nutnosti povinného očkovania.

Podľa denníka Washington Post v decembri 2019 dobrovoľníci v meste Rotorua na Novom Zélande poslali na tento tichomorský ostrov, ktorý je v súčasnosti uprostred smrteľnej epidémie osýpok, dve desiatky ručne vyrábaných rakiev pre malé deti. Rakvy sú dary rodinám Samoanov, ktoré si ich nemôžu dovoliť, ale náhle ich potrebujú. Najmenšie sú zdobené plstenými kvetmi a motýlikmi.

To je jedna forma kontaktu Samoy so svetom. Ďalšou je anti-vakcinačná propaganda, z veľkej časti vytvorená v Spojených štátoch, ktorá prichádza cez sociálne médiá a odrádza samoanských rodičov od očkovania ich detí. Tento typ dovozu pomohol zmeniť Samou na tzv. prípadovú štúdiu úspechu „anti-vax“ hnutia - a zvýšil dopyt po drobných rakvách zdobených kvetmi a motýlikmi.

Vláda na ostrove vyhlásila stav núdze. Školy boli zatvorené. Deti mladšie ako 17 rokov mali zakázané zúčastňovať sa na verejných zhromaždeniach. Neočkované rodiny boli vyzvané, aby zavesili červené vlajky pred svojimi domovmi, aby ich mobilné tímy, ktoré chodia očkovať nezaočkované deti ľahšie našli.

Tak ako je to medicínsky popísané, epidémia osýpok vypukla náhle. V októbri 2019 evidovali na ostrove len niekoľko prípadov, ktoré sa rozšírili na viac ako 4 000. Najmenej 70 obyvateľov ostrova (najmä detí) je mŕtvych. Samoa má 194.000 obyvateľov.

To všetko však bolo úplne predvídateľné. "Bez očkovania" povedal Anthony S. Fauci z Národného ústavu zdravia, "sa osýpky medzi deťmi rýchlo šíria a niektoré na ne zomrú" Stalo sa to v minulostivšade vo svete, vrátane Spojených štátov, pred tým, ako boli v polovici 60. rokov minulého storočia dostupné vakcíny proti osýpkam. Presne to sa dnes deje v Samoe: rozšírená epidémia a následná smrť u detí. „Ak dáte histórii šancu, vždy sa zopakuje.“

Sheldon Yett, zástupca UNICEF v Tichomorí, okomentoval tento smutný prípad verejne: „Ľudia, ktorí šíria klamstvá a dezinformácie o očkovaní, zabíjajú deti.“ Takéto klamstvá patria medzi najhorší export Spojených štátov do sveta.


Zdroj info: washingtonpost.com

Zdroj obrázkov: theguardian.jpj , samoa.jfif, Unsplash

Komentáre