Doplnky výživy - FAKTY A MÝTY

Marketingový ťah, alebo dokážu doplnky výživy naštartovať Vašu Imunitu?

Obzvlášť v zimných mesiacoch, môžeme vidieť stále viac reklám na produkty, ktoré dokážu zázračne naštartovať Vašu imunitu a tak zefektívniť boj proti chorobám. Avšak dokážu tieto zázračné formulky plne vitamínov, alebo probiotík to, čo v reklamách sľubujú? Výskumníci z Harvardskej Medicínskej Univerzity v tom majú jasno. Profesor mikrobiológie Michael Starnbach tvrdí, že „užívanie týchto produktov v skutočnosti neponúka žiadne benefity a nie je žiaden dôkaz o tom, že napomáhajú v boji proti chorobám.“ Aby sme pochopili, prečo to tak je, potrebujeme vedieť trochu viac o tom, ako náš imunitný systém funguje. Starnbach ďalej tvrdí, že myšlienka o naštartovaní imunity je chybná a pokračuje: „ Imunitný systém je veľmi dobre vyladený. Je tu balanc medzi imunitným systémom, ktorý efektívne bráni schopnosti baktérií, vírusov a parazitov spôsobovať infekcie a hyperaktívnym imunitným systémom, ktorý môže spôsobovať problémy ako alergie, cukrovku a ďalšie autoimunitné ochorenia.“ Ak by boli nakopávače imunity voľne dostupné, spôsobovali by práve tieto problémy spojené s autoimunitnými a ďalšími problémami.

Čo v skutočnosti tieto zázraky na podporu imunity obsahujú ?

Spravidla sa tieto produkty rozdeľujú do niekoľkých kategórií a to najmä na vitamínové formulky a probiotiká. Myšlienka o tom, že vitamíny podporujú imunitu je z časti pravdivá. Vitamíny môžu pomôcť v boji proti ochoreniam a ďalším zdravotným komplikáciám, no najmä u ľudí, ktorí sú vážne podvyživení, čo samozrejme nie je prípad väčšiny dospelej populácie. V skratke vitamíny v malej miere napomáhajú udržiavať pevné zdravie. Samozrejme, ak máte vyváženú stravu s dostatkom kvalitnej zeleniny a ovocia tak po vitamínových superbombách v tabletkách siahať nemusíte. V prípade probiotík je taktiež z časti pravdivé tvrdenie, že baktérie a organizmy žijúce v črevách hrajú dôležitú úlohu v otázke Vášho zdravia. Aj pri tejto problematike Starnbach uvádza, že „je veľa štúdií o tom ako tieto organizmy, ktoré v nás a na nás žijú, ovplyvňujú funkciu imunitného systému.“ Najväčší nedostatok Starnbach vidí v tom, že štúdie a výskumy nedávajú jednoznačné stanoviská v otázke súhry tela a mikrobiomu pri podávaní probiotík a ovplyvňovaní zdravia. Nie sú zatiaľ jednoznačné závery a dôkazy o tom, ako efektívne využívať tieto doplnky výživy pri odstraňovaní zdravotných problémov.

Aká je teda najlepšia prevencia proti chorobám ?

Najväčšie rozdiely medzi ľuďmi, ktorí sú chorí zriedka a ľuďmi, ktorí sú neustále chorí, súvisia so zvykmi a návykmi než s funkciou imunitného systému.

Umývanie si rúk. Po dotyku s kontaminovanými predmetmi si často práve rukami zanášame nepriaznivé baktérie do slizníc v oblasti tváre.

Udržiavajte telo v kondícií. Práve pravidelné cvičenie vyvážená strava a dostatok spánku dávajú priestor na výborné fungovanie Vašej imunity.

Vyhýbať sa stresu. Výskumy dokazujú, že neprimeraný stres ovplyvňuje imunitný systém.

Vakcinácia. Aj keď moderné mamičky s tým nesúhlasia , tak práve vakcinácia stimuluje imunitný systém v boji proti ochoreniam.

Na záver okrem vakcín, v skutočnosti neexistuje žiadna zázračná tabletka, alebo nápoj, ktoré významne zlepšujú imunitný systém. Skúste sa týmto produktom vyhnúť , dodržiavajte vyššie uvedené zásady a ušetrite ťažko zarobené peniaze.


Zdroj: /www.health.harvard.edu

Zdroj obrázkov: Unsplash

Komentáre