Čo sa stane s vaším telom, keď prestanete piť alkohol? Budete prekvapené!

Článkov o tom, ako je alkohol nezdravý, alebo naopak v určitej miere zdravý, je mnoho. Už ste sa ale niekedy zamysleli nad tým, čo sa stane s vaším telom, keď začnete abstinovať? Ak ste zvyknutí, dať si pohárik párkrát do týždňa a prestanete, bude sa vám lepšie spať, myslieť a ešte aj schudnete.

Alkohol pôsobí na množstvo funkcii v tele. Do akej miery, záleží na tom, ako často a koľko ho vypijete. Ak ho prestanete piť úplne, čoskoro prídu také zmeny ako kvalitný spánok, chudnutie a krajšia pleť.

Zdravý mozog

Alkohol je odborníkmi charakterizovaný ako neurotoxín, čo znamená, že negatívne pôsobí na nervový systém. Konkrétne, znemožňuje prenos signálov medzi jednotlivými neurónmi, čo ovplyvňuje hmotnosť aj objem mozgu. Jednoducho povedané mozog alkoholika funguje omnoho pomalšie ako mozog abstinenta.

Silné srdce

To, že nadmerná konzumácia alkoholu môže mať negatívny dopad nie len na zdravie fyzické, ale aj psychické, je nespochybniteľným faktom. Podľa odborníkov má negatívny vplyv aj na fungovanie srdca. 

Štíhlejšia postava

Alkohol je zdrojom kalórií, a to nijak zanedbateľnými. Preto je možné, že keď ho prestanete konzumovať, aj vaša hmotnosť sa môže znížiť. Samozrejme, platí to len vtedy, ak ho nenahradíte sladenými nápojmi alebo inými potravinami s vysokou kalorickou hodnotou. Kto športuje, zlepší sa mu po vysadení alkoholu aj rýchlosť regenerácie. Alkohol ju totiž spomaľuje.

Kvalitnejší spánok

Alkohol síce urýchľuje zaspávanie, avšak kvalitný spánok nečakajte. Naopak, zvyšuje pravdepodobnosť prebúdzania, nútené odbiehanie na toaletu, a keďže telo odbúrava etanol, neoddýchnete si. Váš organizmus bude musieť vydávať energiu na detoxikáciu.

Lepšia pleť

Pri pravidelnej konzumácií alkoholu sa cievy pleti rozširujú. Krv cez ne preteká rýchlejšie, čo sa prejavuje začervenaním pokožky alebo popraskanými žilkami. Alkohol pleť naviac veľmi dehydratuje a ničí zásoby vitamínu A, čo spôsobuje stratu pevnosti pokožky a opuchom tváre. Vzniknuté vrásky sú preto kvôli popíjaniu hlbšie a výraznejšie. Ak s tým prestanete, pokožka sa výrazne zlepší a omladne.


Zroj obrázku: Unsplash

Komentáre