5 najvýznamnejších udalostí roku 2019 podľa portálu Dalito.sk

Už ste prehodnocovali rok 2019? Aké udalosti doma či vo svete sa vás či vašich blízkych najviac dotkli? My sme sa za vás spýtali skúsenej novinárky, zakladateľky úspešného portálu Dalito.sk a vášnivej cestovateľky Lucie Tomečkovej aké udalosti sú podľa nej tie najvýznamnejšie.

1. Možno by niekto reagoval, že udalosťou roka 2019  bola súdržnosť Slovákov po nešťastí v Prešove, kde vybuchol panelák. Pre mňa nie, pretože správanie sa, ktoré považujem za samozrejmé pre mňa nie je udalosť, ale jednoducho samozrejmosť. Čím som staršia a čím je starší aj portál Dalito, tým som viac presvedčená, že súdržnosť a pomoc v núdzi má byť taká samozrejmá, ako je ľudstvo samé. A nešťastia po celom svete ma len presviedčajú, že tomu tak je. Preto nepatrím medzi tých, ktorí „žasnú“ nad ľudskou súdržnosťou ako nad niečím mimoriadnym. Verím, že v našej krajine stále žije viac dobrých, ako skazených ľudí, škoda len, že tých skazených počuť oveľa oveľa viac. Aj preto sa na portáli Dalito snažíme písať práve o tých, ktorých „nepočuť“. Pre Dalito aj mňa osobne bola udalosťou roka Threema, ktorá bohužiaľ v plnej nahote ukázala na našu spoločnosť, čo a ako dlho dokáže ignorovať, čo si dokážeme nevšímať a ako ďaleko dokážeme nechať „skazených“ až zájsť. Celý rok 2019 hovorím, že žijeme len tak, ako si zaslúžime.

2. Dalito je portál, ktorý ukazuje aj zrkadlo vlastne každého z nás, teda spoločnosti. Som človek, ktorý nesmierne citlivo vníma nespravodlivosť, skazenosť, ľahostajnosť a nevšímavosť, aj k veciam verejným. A pravidelne na to upozorňujeme aj v našich stĺpčekoch, kde často s kolegami nepíšeme to, čo ľudiachcú počuť alebo čítať. V roku 2019 ma osobne veľmi sklamalo množstvo trollov a idiotov, ktorí nielenže vlastnia  telekomunikačnú techniku, ale ju ešte vedia aj používať. A „vďaka“ sociálnym sieťam sa do mojej blízkosti dostali ľudia, ktorých by som za normálnych okolností nemala šancu stretnúť, teda vlastne oni mňa. V roku 2019 som stratila akúkoľvek nádej, že spoločnosť sa predsa len z cesty radikalizácie odkloní. Predvolebné percentá Kotlebovcov ma desia. Rovnako ako percento strany, ktorej predstavitelia evidentne pri vládnutí používajú mafiánske spôsoby a nezastavila ich ani smrť mladého novinára Jána Kuciaka so snúbenicou. Ani ich voličov.

3. Budem osobnejšia. To, čo si myslím a na čo mám svoj názor zverejňujem pravidelne v stĺpčekoch Dalito spolu s kolegami. Priznám sa, rok 2019 som prehodnotila už v jeho úvode a to čo som si zaumienila, to sa mi darilo počas celého jeho plynutia. Odrezala som od seba ľudí, ktorí ma len využívali, naučila som sa hovoriť nie a eliminovala som pri mne ľudí, ktorých celý život je len obrovský balvan problémov, ktoré si dlhé roky spôsobujú sami. A nekontaktujem sa už s ľuďmi, ktorí nevedia dodržať slovo a ani sa ospravedlniť. Nenaháňam a neprosím už nikoho. Dám jednu šancu, druhú a potom mávam. Je to mimoriadne oslobodzujúce. Svoj drahocenný čas už venujem tým, ktorí si ho zaslúžia. Rodina je pre mňa najviac.

4. Pre mňa osobne, úplne najvýznamnejšia udalosť roka je narodenie mojej vnučky Evolet. Keď sa pozriem na toto roztomilé stvorenie viem, že nikto a nič nie je pre mňa už dôležitejší ako ona, spolu s manželom, dcérou a jej rodinou.  To sú jednoducho moje najdôležitejšie „udalosti“ roka, ktoré si vychutnávam so všetkými starosťami, ktoré mi život prináša. Mám to šťastie, že mám najúžasnejšieho muža na svete, s ktorým si vychutnávame každú spoločnú chvíľu, a keď poviem vychutnávam, tak vychutnávam.

5. No a za najsmutnejšie zistenie roka 2019 je to, že som už stratila akúkoľvek nádej a ilúzie, že už čoskoro budeme taká vyspelá spoločnosť, ako žije napríklad v Nórsku. Je to pre mňa osobne mimoriadne bolestivé si pripustiť, že nás socializmus pokazil viac ako na 4 generácie. Keď som štrngala v 89 na námestí ako 18 ročná, bola som presvedčená, že po 30 rokoch ani ja, rovnako ako v Nórsku, nebudem musieť zamykať dom a auto, či rovnako ako v Nórsku, nebudú musieť napríklad vianočné stromčeky predávať za pleteným plotom proti zlodejom, či tovar na ulici na noc odkladať späť do obchodu. Bohužiaľ, zistenie, že sa takej vyspelej spoločnosti nedožijem je pre mňa dosť stresujúce. Z roka  som a pôsobím za hranicami Slovenska asi 10 mesiacov. Žijem, vidím, cestujem po celom svete. A veľmi citlivo vnímam, ako nám vyspelý svet šialene uniká, kým doma sa najviac zaujímame o „tiež celebrity“, bulvár, ktorý vraj nikto nečíta len je najčítanejší a o smrť. Zistenie, vďaka najčítanejšiemu článku na Dalito o samote, depresiách a samovraždách, koľko ľudí sa cíti na Slovensko zúfalo a samo, mi nedáva žiadnu nádej na rýchle zlepšenie, pritom si za to môžeme sami, ale že úplne sami. Veď od Nežnej revolúcie 1989 už ubehlo 30 rokov! A vyhovárať sa, že nie to my, ale oni, je už trápne. Inak jeden novoročný záväzok do roku 2020 som si predsa len dala, vlastne tri. Už nikdy nedovolím, aby som akúkoľvek dovolenku prepracovala za počítačom, už sa nikdy nevrátim súkromne na FB a naučím sa nórsky! 

Portál Dalito.sk je víťazom medzinárodnej novinárskej súťaže  medzi online médiami za rok 2018. 

Zdroj foto: archív Lucie Tomečkovej

Komentáre