Domáci bylinkový kúpeľ za pár centov: Zbaví vás aj tých najväčších nečistôt

Silu byliniek poznali už naši predkovia a dobre vedeli, že ich účinky nepôsobia len vnútorne v podobe odvarov a likérov, ale že si môžu pripraviť vonnú kúpeľ a nechať ich pôsobiť cez kožu. Nebojme sa preto opakovať múdrosti našich praprababiček.

Vyskúšali ste si niekedy relaxačný vonný kúpeľ  alebo wellness? Presne taký si môžete dopriať aj doma v pohodlí a komforte vlastnej kúpeľne.

Liečivý kúpeľ
Kúpeľ si môžete pripraviť prakticky z každej bylinky, ale je celkom dobré vedieť, k čomu ktorá slúži, pretože niektoré sú naozaj veľa silné. Napríklad na upokojenie nervov je skvelý harmanček, ľubovník, majorán, levanduľa, chmeľ, či kôpor. Od menštruačných bolestí uľavuje praslička alebo alchemilka. 

Pri reumatizme pomáha ľubovník, žihľava, medovka, mäta i materina dúška. Na hemoroidy pomôže skorocel, či dub. Na celkovú úľavu je najlepší harmanček, materina dúška, levanduľa a smrekové alebo jedľové ihličie. A ak sa chcete len tak osviežiť, pomôže vám kúpeľ z mäty piepornej.

Voňavé vrecko
Môžete si z byliniek celkom jednoduchým, avšak pomerne dlhým procesom vyrobiť tinktúry, ktoré do vody prilejete, oveľa jednoduchšie a pohotovejšie sú kúpeľové vrecúška, ktoré vhodíte do horúcej vody vo vani a necháte chvíľku máčať.

Vyrobiť vrecko je jednoduché, stačí vám len riedke bavlnené alebo ľanové plátno (nie syntetika). Dva látkové štvorčeky asi 15 x 15 cm priložte k sebe a z troch strán ich zošite. Otvorom do vrecka vložte vybrané bylinky, zaviažte povrázkom a je hotovo. Po každej kúpeli bylinky vyklepte a vyhoďte. Vrecko vyperte, prežehlite a je pripravené na ďalšie použitie.

Nálada a zmyselnosť
Bylinky nemusíte používať len na liečebné účinky, ale aj pre navodenie nálady alebo len tak, na prevoňanie. Vyskúšajte jemnú vôňu fialiek alebo zmyselné ruže.

Zdroj foto: Pixabay.com


Komentáre