Nikolaj Nikitin: Problémové deti učí milovať hudbu

So svojím saxofónom precestoval svet a na pódiách stál po boku viacerých jazzových legiend. Jeho sen je priniesť viac jazzu na Slovensko cez vlastnú hudbu a projekty. Koncertuje, komponuje, organizuje festivaly a je hudobný pedagóg. Doma sa však ako ideálny otec necíti a svojim synom je skôr kamarátom, ako rodičom.  Vyspovedali sme ho pre beautypoint.sk.

Jazz je o improvizácii a sám veľa tvoríš. Kde hľadáš inšpiráciu?
Potreba tvoriť je u mňa od počiatku, ako som začal hrať. To, čo na ňu najviac vplýva okrem prirodzeného vývoja a nadobudnutých skúseností, sú moje vzory a moji súčasní spoluhráči. V posledných rokoch to je najmä Ľuboš Šrámek.

A čo iná hudba?
Počúvam veľa vážnej hudby od barokovej až po úplne súčasnú. Inšpiruje ma aj folklór a worldmusic.

Myslíš si, že Slovensko má rado jazz? 
Myslím, že áno. Dokazuje to aj množstvo kvalitných medzinárodných festivalov. A snažím sa, aby ho milovalo ešte viac.

Jazz sa snažíš dostať medzi nové aj mladé publikum. Darí sa ti to?  
Cez rôzne projekty sa s kolegami snažíme prinášať na Slovensko kvalitný jazz a mám pocit, že z roka na rok naše publikum rastie, čo ma posúva vpred. Projekt, ktorý pokladám za úspešný, je napríklad Gypsy Jazz Festival, ktorý sa stáva v Bratislave tradíciou.

Robíš aj pre nejaké charitatívne projekty? Ak áno, je ti nejaká téma blízka? 
V rámci pedagogiky ma baví učiť problémových žiakov a žiakov zo sociálne slabších skupín. Nikdy som neodmietol hrať pre charitatívne účely. Hudba je silná a dokáže pomôcť v ťažkej situácii, potešiť a povzbudiť.

Máš veľa hudobných povinností, ale doma dvoch synov a manželku. Aký si otec a ako si organizuješ čas?
Prácu mám rozdelenú a prirodzene to vychádza, že keď mám viac učenia, menej hrávam a naopak. Snažím sa byť s rodinou čo najviac. Nie som ideálny otec. Niekedy sa cítim ako tretie dieťa v domácnosti. Viem si však užiť čas so synmi aj s povinnosťami.

Aký je tvoj hudobný sen? Niekto, s kým by si chcel stáť na pódiu?
V tomto sa mi splnili asi všetky sny. Mal som možnosť hrať na pódiu a v štúdiu s menami ako Miroslav Vitouš, Tom Harrell, Gregory Hutchinson, Johnathan Blake. Z našej scény by som musel menovať na dve strany hudobníkov. Chcel by som si ešte raz zahrať s tými, ktorí tu už nie sú. S Martinom Ďurdinom a Jožkom Dömem.

Náš portál je o ženskej kráse. Čo zbožňuješ na svojej manželke a ženách všeobecne?
Na mojej manželke sa mi páči úplne všetko! Na ženách sa mi páči, ak majú zmysel pre humor a vkus. Krása je pre mňa spojením osobnosti, charizmy a štýlu. 

Zdroj foto: archív Nikolaj Nikitin

Komentáre