Prečo by sme mali nechať deti pomáhať nám v kuchyni

Deti by sa mali naučiť variť.


Koniec koncov, je to základná životná zručnosť, s ktorou by mal byť každý oboznámený. Vytiahnuť pár ingrediencií a stvoriť z nich potravu – nič komplikované. Je to zdravé - hladný trinásťročný, ktorý si vie sám navariť, sám po škole, sa môže rozhodnúť, že nejakú zvyšnú ryžu zo včerajšej večere rozmieša s niečím, čo objaví v chladničke - a hlad má zažehnaný. Naproti tomu jeho nevariaci rovesník prehrabe celú špajzu a zje všetko, čo nájde v nejakej krabici či taške.


Varenie je zdrojom pýchy pre deti, ktoré sa takto môžu o seba postarať, alebo nakŕmia po škole kamaráta či súrodencov. Sú schopní variť, vedia, čo majú robiť, dokážu to.


Kto by si vzhľadom na to všetko myslel, že existujú argumenty proti zapojeniu detí do kuchyne? Najčastejšie sa týkajú neporiadku v kuchyni, ktorý po sebe deti zanechajú. Nuž, závisí samozrejme od ich veku. Ak to začneme skúšať s trojročným dieťaťom, jeho schopnosť po sebe upratať je ešte malá, no už vo svojom veku dokáže pochopiť, že s upratovaním mu rodič pomôže. Ďalší sprievodný jav varenia s malými deťmi je strata ich záujmu. Baví ich to, no nie príliš dlho. Aj to je u detí vo veku okolo 3 – 4 rokov bežný jav. Samozrejme, deti treba strážiť a nedovoliť im priblížiť sa k horúcemu sporáku či chytiť ostré predmety ako nože. Celý proces varenia je pri malých deťoch oveľa dlhší...avšak...existujú aj dobré dôvody na povzbudenie detí pri práci v kuchyni v každom veku.


U malých detí sa táto skorá investícia vyplatí. Je to pre nich zábava, čas strávený spoločne s rodičom v období rozvoja, keď robiť veci s dospelými je pre nich to najskvelejšie, čo im môžeme dať. Staršie deti už nemusia byť za takto strávený čas s rodičom až také vďačné, ale príde čas, keď si budú musieť sami pripraviť jedlo na stôl, a pomôže im znalosť toho, že vodu v hrnci treba najprv nechať vyvrieť a až potom do nej hodiť soľ a cestoviny. Začnite deti smerovať ku kuchynskej linke hneď teraz a o pár rokov môžete ťažiť z výhod u dieťaťa, ktoré zvládne prípravu večeru raz týždenne alebo raz mesačne.


Zdroj obrázkov: Pexels 

Komentáre