Je vhodné zobrať bábätká do verejných bazénov? Čo hovoria odborníci

Máme tu leto a s ním aj túžbu schladiť svoje rozhorúčené telá v bazéne. Ak vám však do rodiny nedávno pribudlo aj bábätko, určite premýšľate nad tým, či kúpanie v bazéne nie je pre také malé deti nevhodné.

Je pravdou, že bazény a najmä tie verejné, sú plné baktérií. Dokonca aj tie, ktoré vyzerajú priam nedotknuto. Vo vode sa môžu nachádzať baktérie spôsobujúce hnačky, čo môže byť pre veľmi malé deti nebezpečné.

„U novorodencov mladších ako 2 mesiace sa naozaj obávame o ich ešte nezrelú imunitu. Preto kúpanie v bazénoch či jazerách určite neodporúčame,“ hovorí skúsená detská lekárka MUDr. Viera Polláková.

V letných mesiacoch tiež pamätajte na to, že malé deti si ešte nedokážu regulovať svoju telesnú teplotu. Uistite sa preto, že voda v bazéne je dostatočne teplá. Zmení sa to až keď dieťa dosiahne 1 rok, dovtedy je potrebné byť pri teplote vody opatrní. Ak sa vám zdá voda studená, pre vaše dieťa bude určite ľadová. Avšak ani príliš horúca voda nie je žiaduca. „Aby sa vaše dieťa v bazéniku cítilo dobre, voda by mala dosahovať hodnotu cca 32 °C. Teplota nižšia ako 27 °C nie je vhodná ani na krátkodobý pobyt dieťatka vo vode,“ pokračuje MUDr. Polláková.

Pri pobyte v bazéne s malými deťmi je potrebné mať na mysli aj nasledovné:
- „Dozor na dotyk ruky“, čo znamená, že dospelý zostáva v dosahu ruky dieťaťa alebo batoľaťa, vždy keď je dieťa vo vode alebo v blízkosti vody.
- V bazéne vždy svoje dieťa držte a nechoďte s ním do hlbokej vody, aby ste mali vždy pod sebou „pevný základ“.
- Akonáhle sa vaše dieťa naučí chodiť, učte ho, aby pri bazéne nebežalo. Zdôraznite tiež, že nikdy nesmie vstúpiť do vody bez dozoru dospelej osoby.
- Nikdy sa nespoliehajte na nafukovacie hračky (ako sú gumené rukávniky), že zabránia utopeniu. Oblečte svojmu dieťaťu vestu, ktorá v prípade krízovej situácie môže zabrániť najhoršiemu.
- V čase okolo obeda a pár hodín po ňom zostaňte s dieťaťom mimo slnečných lúčov. Nezabúdajte, že najlepší tieň poskytuje budova. Textílie, z ktorých sú vyrobené napríklad aj slnečníky, slnečné žiarenie prepúšťajú. Dieťa preto pred ním nechránia.

Kúpanie v bazéne je pre vás aj vaše dieťa osviežujúce, najmä keď teploty dosahujú tridsiatky. No vždy je potrebné byť radšej viac opatrní a pri deťoch do roka zvážiť pomer výhod a rizík.

Foto zdroj: unsplash.com


Komentáre